Gjykata rrëzon planin e qeverisë britanike për emigrantët: S’ka siguri në Ruandë, reagojnë zyrtarët: Jemi vend shembullor

Rrëzohet plani i qeverisë britanike për frenimin e azilkërkuesve duke i dërguar në Ruanda. Ka qenë Gjykata e Apelit në Londër që ka rrëzuar këtë të enjte vendimin, me argumentin se e sheh si të paligjshme këtë plan të qeverisë, pasi Ruanda nuk është një vend i sigurt për të strehuar azilkërkuesit.

Mënjerë pas këtij vendimi pati reagim nga zyrtarët në Ruandë, duke theksuar se vendi duhet të cilësohet si një ndër më të sigurta në botë.

“Nëse ky është përfundimisht një vendim për sistemin gjyqësor të Mbretërisë së Bashkuar, ne e kundërshtojmë vendimin që Ruanda nuk është një vend i sigurt për azilkërkuesit dhe refugjatët. Ruanda është një nga vendet më të sigurta në botë dhe ne jemi njohur nga UNHCR dhe institucione të tjera ndërkombëtare për trajtimin tonë shembullor të refugjatëve. Ne japim një kontribut të rëndësishëm në trajtimin e ndikimeve të krizës globale të migracionit. Ruandezët e dinë se çfarë do të thotë të detyrohesh të ikësh nga shtëpia dhe të bësh një jetë të re në një vend të ri. Si shoqëri dhe si qeveri, ne kemi ndërtuar një mjedis të sigurt, të sigurt, dinjitoz, në të cilin migrantët dhe refugjatët kanë të drejta dhe mundësi të barabarta si Ruandasit. Të gjithë të zhvendosurit këtu nën këtë partneritet do të përfitojnë nga kjo.”- thuhet në reagimin zyrtar të Ruandës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts