Gjykata Speciale konfirmon kthimin në Kosovë të Kadri Veselit: Për arsye bindëse humanitare, mbetet në paraburgim

KOSOVA

Gjykata Speciale ka konfirmuar se Kadri Veseli është kthyer dhe ndodhet në Kosovë këtë të dielë.

Në disa deklarata të dhëna nga zëdhënësja e Dhomave të Specializuara, Angela Griep thuhet se Veseli ndodhet në Kosovë për arsye bindëse humanitare, dhe Zyra e Regjistrimit e menaxhon vizitën kujdestare.

Pavarësisht vizitës, konfirmohet edhe se Veseli do të rikthehet në paraburgimin e Hagës për të vijuar gjyqin për akuzat për krime lufte në Kosovë.

“Për shkak të arsyeve bindëse humanitare, gjyqtari i procedurës paraprake ka udhëzuar Zyrën e Regjistrimit që të menaxhojë një vizitë kujdestarie në Kosovë për të takuar familjen e ngushtë”. I akuzuari mbetet në paraburgim të Dhomave të Specializuara. EULEX dhe Policia e Kosovës po mbështesin Dhomat e Specializuara të Kosovës”, – thotë zëdhënësja për një media të Kosovës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.