Gjykata turke mbështet dënimin e politikanes kryesore të opozitës

gjykata turke mbeshtet denimin e politikanes kryesore te opozites
gjykata turke mbeshtet denimin e politikanes kryesore te opozites

Qindra mbështetës të partisë kryesore opozitare të Turqisë protestuan në Stamboll të enjten mbi një vendim të gjykatës së lartë që la në fuqi dënimin e një politikaneje të shquar të opozitës për akuza përfshirë fyerjen e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Partia Popullore Republikane e qendrës së majtë, ose CHP, tha se vendimi kundër Canan Kaftancioglu është i motivuar politikisht pasi ajo konsiderohet forca shtytëse e fitores së CHP në zgjedhjet lokale në 2019. Ajo gjithashtu e sheh vendimin e gjykatës si një përpjekje për ta bllokuar atë ngritje politike përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.

Partia dhe kritikët e tjerë shpesh vënë në dyshim pavarësinë e gjykatave të Turqisë nën sundimin autoritar në rritje të Erdoganit.

Protesta e së enjtes u mbajt jashtë selisë së CHP-së në Stamboll.

Kaftancioglu, 50 vjeç, e cila drejton degën e CHP-së në Stamboll, u dënua në vitin 2019 për një sërë postimesh në media sociale dhe deklarata televizive që ajo bëri midis viteve 2013 dhe 2017.

Ajo nuk pritet të vuajë një dënim prej afro pesë vitesh burg. Megjithatë, vendimi mund ta ndalojë atë të kandidojë në zgjedhje ose të mbajë poste publike në të ardhmen.

Kaftancioglu, e cila i ka mohuar akuzat kundër saj, konsiderohet arkitektja e suksesit të zgjedhjeve lokale të CHP në vitin 2019, të cilat panë që partia të fitojë përsëri bashkinë e Stambollit, duke i dhënë fund mbretërimit 25-vjeçar të partisë në pushtet në megaqytet.

Menjëherë pasi vendimi i gjykatës u bë publik, kreu i CHP Kemal Kiliçdaroglu u bëri thirrje ligjvënësve të shkojnë në selinë e partisë.

“Ne do ta shpëtojmë Turqinë nga shtypja dhe tirani,” u tha ai mbështetësve të Kaftancioglu atje. “Të gjithë njerëzit janë pas Cananit, të cilin ju (Erdogan) po përpiqeni ta ndëshkoni.”

Protestuesit brohorisnin “Canan Kaftancioglu nuk është vetëm” dhe “Të drejta, ligj, drejtësi!”

Omer Celik, zëdhënësi i partisë në pushtet të Erdogan, mohoi se vendimi ishte i motivuar politikisht.

Muajin e kaluar, një gjykatë e Stambollit dënoi me burgim të përjetshëm një aktivist dhe filantrop të shquar, i cili ishte kritik ndaj Erdoganit. Gjykata e shpalli Osman Kavala, 64 vjeç, fajtor për përpjekjen për të përmbysur qeverinë me protesta masive në vitin 2013. Qeveritë perëndimore dhe grupet e të drejtave e kritikuan ashpër vendimin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts