Gjykatësi amerikan miraton ekstradimin e ish-presidentit peruan Toledo

NjĂ« gjykatĂ«s amerikan ka miratuar ekstradimin e ish -presidentit peruan Alejandro Toledo , i cili u arrestua nĂ« Shtetet e Bashkuara nĂ« vitin 2019 pasi u pĂ«rball me akuzat pĂ«r korrupsion nĂ« vendin e tij.

Gjyqtari i Magjistraturës Amerikane Thomas S Hixson tha se akuzat kundër Toledos plotësojnë standardet e përcaktuara në traktatin e ekstradimit midis SHBA dhe Perusë.

“Gjykata ka dĂ«gjuar provat e kriminalitetit dhe i konsideron tĂ« mjaftueshme pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur akuzat pĂ«r bashkĂ«punim dhe pastrim parash sipas dispozitave tĂ« Traktatit tĂ« Ekstradimit midis Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s dhe RepublikĂ«s sĂ« PerusĂ«,” shkroi Hixon.

Peru kĂ«rkoi ekstradimin e Toledos – i cili shĂ«rbeu si president i vendit nga 2001 deri nĂ« 2006.  NĂ« 2018  ai u pĂ«rball me akuzat se mori miliona dollarĂ« ryshfet nga Odebrecht, njĂ« kompani ndĂ«rtimi braziliane e pĂ«rfshirĂ« nĂ« njĂ« rast masiv korrupsioni nĂ« AmerikĂ«n e Jugut.

Departamenti i Shtetit do të ketë fjalën e fundit nëse do të ekstradojë Toledon, i cili u arrestua nga autoritetet amerikane në vitin 2019, por më vonë u lirua në arrest shtëpie.

Hixson pranoi nĂ« vendimin e tij se çështja kundĂ«r ish -presidentit “nuk Ă«shtĂ« hermetike”, por tha se ka “arsye tĂ« mundshme pĂ«r tĂ« besuar se Toledo kreu bashkĂ«punim dhe pastrim parash”.

Toledo ka mohuar akuzat kundër tij.

Ish -presidenti peruan jeton nĂ« Kaliforni, pranĂ« kampusit tĂ« Universitetit Stanford, sipas agjencisĂ« sĂ« lajmeve Reuters. I diplomuar nĂ« Stanford, Toledo shĂ«rbeu si studiues  nĂ« universitet nĂ« 2016.

Dëshmitë e Jorge Barata, ish -drejtuesi i Odebrecht në Peru, dhe Josef Maiman, një i njohur i Toledos i cili ka thënë se ai ndihmoi ish -presidentin të merrte para ryshfeti, luajtën një rol kyç në vendimin e Hixson.

“DĂ«shmia e Barata dhe Maiman, e kombinuar me pranimet e Toledos nĂ« kĂ«tĂ« procedurĂ« ekstradimi qĂ« ai pĂ«rfundimisht mori afĂ«rsisht 500,000 dollarĂ« nĂ« ryshfet tĂ« Odebrecht, pĂ«rcaktoni shkakun e mundshĂ«m pĂ«r tĂ« besuar se Toledo kreu bashkĂ«punim dhe pastrim parash,” shkroi gjykatĂ«si nĂ« vendimin e tij.

Skandali Odebrecht ka tronditur Amerikën e Jugut, me kompaninë që pranoi në vitin 2016 të paguajë 800 milionë dollarë zyrtarëve në të gjithë rajonin për të siguruar kontrata të punëve publike.

NĂ« vitin 2019, ish -presidenti peruan Alan Garcia qĂ«lloi veten ndĂ«rsa autoritetet po pĂ«rpiqeshin ta arrestonin nĂ« lidhje me skandalin. NjĂ« vit mĂ« parĂ«, Presidenti i atĂ«hershĂ«m Pedro Pablo Kuczynski u akuzua-dhe ai mbetet nĂ«n hetim-mbi akuzat pĂ«r pĂ«rfshirje nĂ« skandal.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.