Gjyqi ndaj Derek Chauvin, dëshmon e dashura e George Floyd-it

08:32 02/04/2021

Gjatë seancës gjyqësore të së enjtes e dashura e George Floyd-it përshkroi mes lotësh se si ishte takuar me të për herë të parë, rreth tre vite para incidentit vdekjeprurës në qytetin e Mineapolisit.

Courteney Ross dëshmoi në ditën e katërt të gjyqit ndaj ish-oficerit të policisë Derek Chauvin, i akuzuar mbi vdekjen e zotit Floyd vitin e kaluar, një ngjarje që shkaktoi protesta të gjera kundër dhunës policore dhe racizmit sistematik.

Zonja Ross tha se ishte takuar me zotin Floyd nĂ« njĂ« nga degĂ«t e shoqatĂ«s sĂ« krishterĂ« tĂ« bamirĂ«sisĂ« “Salvation Army”, ku ai punonte si njĂ« roje sigurie dhe se i kishte folur siç tha ajo, me ” nje dialekt tĂ« shkĂ«lqyer jugor”. Ajo pranoi gjithashtu se tĂ« dy kishin vuajtur nga varĂ«sia prej opioideve.

“ËshtĂ« historia klasike se si njerĂ«zit bĂ«hen tĂ« varur nga opioidet. TĂ« dy vuanim nga dhimbje kronike, unĂ« nĂ« qafĂ« dhe ai nĂ« shpinĂ«â€, tha zonja Ross.

“TĂ« dy i merrnim ilaçet kundĂ«r dhimbjeve me recetĂ«. Por receta pas recetash ne fituam varĂ«si. Por shumĂ« herĂ« u pĂ«rpoqĂ«m realisht shumĂ« qĂ« ta thyejmĂ« varĂ«sinĂ« (nga opioidet)“, shtoi zoti Ross.

Dëshmia e saj u duk si një përpjekje e prokurorëve për ta shfaqur më njerëzore figurën e zoti Floyd e për të nxitur ndjeshmërinë tek anëtarët e jurisë. Ekipi i avokatëve mbrojtës të zotit Chauvin pritet të theksojë se autopsia gjeti përmbajtje fentanili dhe metamfetaminë në trupin e zotit Floyd.

Të mërkurën vonë, anëtarët e jurisë panë një video rreth 20 minuta të gjatë të marrë ka kamerat që instalohen në trupat e policisëve. Pamjet i referoheshin momentit kur policia i ishte afruar automjetit të zotit Floyd dhe kur e kishin hipur në një ambulancë.

TĂ« mĂ«rkurĂ«n u shfaq dhe njĂ« video e cila tregonte zotin Chauvin duke thĂ«nĂ« se zoti Floyd ishte “njĂ« djalĂ« trupmadh” dhe “ndoshta kishte pirĂ« ndonjĂ« gjĂ«â€.

Zoti Chauvin i vendosi gjurin zotit Floyd në pjesën e pasme të qafës duke e mbajtur për 9 minuta dhe 29 sekonda ndërsa zoti Floyd qante vazhdimisht duke thënë se nuk po merrte dot frymë.

Zoti Chauvin, një polic i bardhë, u pushua nga departamenti i policisë së qytetit një ditë pasi afro-amerikani George Floyd, vdiq në duart e policisë.

Anëtarët e jurisë dëgjuan gjithashtu dëshmi nga disa dëshmitarë, mes tyre arkëtari i dyqanit që i shiti cigare zotit Floyd vetëm disa momente para incidentit.

Christopher Martin dĂ«shmoi se ai me vetĂ«dije e kishte pranuar kartmonedhĂ«n false prej 20 dollarĂ«sh nga zoti Floyd pĂ«r tĂ« blerĂ« cigare, edhe pse e dinte se nĂ« pĂ«rputhje me politikĂ«n e dyqanit, paratĂ« do t’i mbaheshin nga paga e tij.

19-vjeçari tha pasi pati dyshime rreth vendimit qĂ« mori, ai kishte informuar menaxherin e dyqanit. Ky i fundit i kishte thĂ«nĂ« qĂ« tĂ« dilte jashtĂ« dhe t’i kĂ«rkonte zotit Floyd tĂ« kthehej nĂ« dyqan.

“NĂ«se thjesht nuk do ta kisha marrĂ« kartmonedhĂ«n, kjo gjĂ« do tĂ« ishte shmangur“, tha zoti Martin.

Duke u bĂ«rĂ« jehonĂ« ndjenjave tĂ« dĂ«shmitarĂ«ve tĂ« tjera mbi incidentin, zoti Martin tha se ajo qĂ« kishte ndodhur i ishte dukur si diçka “e pabesueshme dhe se ishte ndjerĂ« fajtor”, kur qĂ«ndronte buzĂ« trotuarit duke parĂ« arrestimin e zotit Floyd.

Zoti Martin është një prej disa personave që kanë dëshmuar në lidhje me zhgënjimin dhe zemërimin e tyre mbi ngjarjen që ndodhi në maj të 2020 jashtë një kinkalerie.

Derek Chauvin përballet me akuza për vrasje dhe vrasje pa paremendim, për të cilat është vetëdeklaruar si i pafajshëm. Avokatët e tij mbrojtës kanë argumentuar se zoti Chauvin kishte ndjekur procedurat sipas trajnimeve që ka bërë dhe se faktorë të tjerë, të tillë si sëmundja e zemrës dhe përdorimi i drogës, kishin shkaktuar vdekjen e zotit Floyd.

Qyteti i Mineapolisit sĂ« fundmi ra dakord t’u paguajĂ« tĂ« afĂ«rmĂ«ve tĂ« zotit Floyd njĂ« shumĂ« prej 27 milionĂ« dollarĂ«sh dĂ«mshpĂ«rblim si pjesĂ« e njĂ« marrĂ«veshjeje pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« zgjidhje pretendimeve tĂ« tyre rreth kĂ«saj çështjeje./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.