Gjyqi për rënien e avionit malajzian

22:40 06/09/2021

Merren dëshmitë e të afërmve të viktimave

Ka qenë radha e dëshmive të të afërmve të 298 viktimave në gjyqin e Hagës që është duke u zhvilluar kundër katër separatistëve pro-rusë të akuzuar për kryerjen e sulmit ndaj avionit të Malaysia Airlines ne fluturimin që u nis nga Amsterdami dhe u nis për në Kuala Lumpur më 17 Korrik 2014.

Gjykata e Hagës ka tre javë kohë për t’i dhënë hapësirë ​​të gjitha dëshmive të anëtarëve të familjes nga tetë vende të ndryshme. Seancat gjyqësore po mbahen si në prezencë fizike ashtu edhe me video konferencë, ndërsa gjykata ka pranuar që të sillen në sallë edhe sendet personale të viktimave. Sipas një deklaratë të njërit prej avokatëve të të afërmve të viktimave, e gjithë bota duhet ta dijë se çfarë ndikimi emocional kishte ky aksident ajror. Ekipi ndërkombëtar i hetuesve, i udhëhequr nga Holanda, përcaktoi në Maj 2018 se avioni u godit me një raketë nga brigada e 53-të kundërajrore e Rusisë me qendër në Kursk.

Ky gjyq filloi në muajin Mars të vitit 2020, por deri më tani është dashur të kapërcejë disa pengesa ligjore të lidhura kryesisht me pranueshmërinë e provave në rrëzimin e aeroplanit, i cili la te vrare të 298 njerëzit në bord 196 shtetas holandezë, 43 malajzianë, 27 australianë dhe 10 britanikë.

Rusët Sergei Dubinsky, Igor Guirkin dhe Oleg Poulatov, si dhe ukrainasi Leonid Khartchenko, katër zyrtarë të lartë të separatistëve pro-rusë të Ukrainës lindore, po ndiqen penalisht nga prokuroria holandeze për vrasje.

Sipas prokurorëve, katër të dyshuarit ishin përfshirë në vendosjen e raketës në Ukrainën lindore nga një bazë ushtarake ruse. Rusia ka mohuar vazhdimisht çdo përfshirje, duke kritikuar hetimet ndërkombëtare. Igor Girkin një ish-spiun rus dhe një nga katër personat e akuzuar për vrasje ka thënë se ai ndjen një përgjegjësi morale për tragjedinë.

Sidoqoftë, ai mohon që ai ishte drejtpërdrejt përgjegjës për rrëzimin – duke thënë se forcat e tij rebele “nuk e rrëzuan aeroplanin”.

Hetuesit e udhëhequr nga holandezët thonë se Girkin ishte një ish-kolonel në shërbimin e sigurisë FSB të Rusisë përpara se të bashkohej me separatistët gjatë krizës në Ukrainë.

Në Verën e vitit 2014, ai shërbeu si “Ministër i Mbrojtjes” i vetë-deklaruar i Republikës Popullore të Donetskut, e cila është mbështetur nga Rusia. Seancat gjyqësore për rrëzimin e avionit te Malaysia Airlines në fluturimin me numër MH17 po zhvillohen në një sallë me siguri të lartë pranë aeroportit Schiphol të Amsterdamit që nga muaji Mars i këtij viti, megjithëse asnjë nga të dyshuarit nuk ka marrë pjesë në proceset gjyqësore.

Holanda ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për katër të dyshuarit, por Rusia nuk po i ekstradon ata. Presidenti Vladimir Putin e ka quajtur të tmerrshëm dhe tragjedi rrëzimin e MH17, por ka mohuar se Moska ishte e përfshirë në atë që ndodhi.  Kjo tragjedi solli sanksione të reja të BE-së ndaj Rusisë dhe rriti më tej tensionet midis Moskës dhe Perëndimit.

Holanda dhe Australia kanë thënë se ata e bëjnë Rusinë përgjegjëse për rrëzimin. Ky rast përbën hetimin më të madh penal në historinë e akuzës holandeze e cila rindërtoi në detaje ngjarjen. Policia dhe prokurorët ekzaminuan dhjetëra e mijëra prova, përfshirë video, kaseta komunikimi, imazhe satelitore, foto dhe postime në mediat sociale.

Vitin e kaluar ata publikuan një seri thirrjesh telefonike të përgjuara për të cilat pretendojnë se tregojnë lidhje të ngushta midis separatistëve dhe shërbimeve të sigurisë ruse.

Hetuesit thanë se separatistët po flisnin me kontaktet ruse “gati çdo ditë” në Verën e vitit 2014.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *