Globi në alarm nga mutacioni hibrid

09:57 30/05/2021

Zbulohet në Vietnam, përzierje mes variantit Indian dhe Britanik

Zbulohet nĂ« Vietnam njĂ« mutacion i ri i koronavirusit, njĂ« pĂ«rzierje mes variantit britanik dhe atij indian. Varianti i ri ka alarmuar ekspertĂ«t vietnamezĂ« tĂ« shĂ«ndetit, pasi konsiderohet si “tepĂ«r i rrezikshĂ«m”. Ky mutacion mund tĂ« pĂ«rhapet me ritme shumĂ« mĂ« tĂ« shpejta, se dy variantet e pĂ«rzierĂ« brenda tij, qĂ« aktualisht konsiderohen si mĂ« ngjitĂ«sit.

Ky fakt e bën atë edhe më vdekjeprurës se varianti indian që futi në krizë të thellë spitalet në vendin e origjinës. Përhapja e shpejtë shton dyndjet në spitale, duke shtuar pamundësinë e kurimit të të gjithë pacientëve, çka shton vdekjet e regjistruara nga një mutacion i caktuar.

Ekspertët vietnamezë pritet të publikojnë së shpejti kodin gjenetik dhe specifika të tjera të mundshme të këtij varianti. Gjithsesi, vaksina si ato të Pfizer dhe AstraZeneca-s mbrojnë nga mutacioni indian dhe britanik pas marrjes së dy dozave. Në rrezik janë vetëm ata që infektohen pas marrjes së dozës së parë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.