Goditja e Erdoganit kundër grave dhe komunitetit LGBTI

11:05 28/03/2021

Pasi presidenti turk Erdogan u largua nga Konventa e Stambollit, vjen tani njĂ« shpjegim nga pallati presidencial: me kĂ«tĂ« hap Turqia do tĂ« parandalojĂ« “qĂ« homoseksualiteti tĂ« konsiderohet si diçka normale”.

TĂ«rheqja e TurqisĂ« nga Konventa e Stambollit erdhi papritur dhe u kritikua ashpĂ«r nĂ« mbarĂ« botĂ«n. MarrĂ«veshja e vitit 2011 synon tĂ« luftojĂ« dhunĂ«n ndaj grave dhe dhunĂ«n nĂ« familje pĂ«rmes normave detyruese ligjore. Pallati presidencial turk nĂ« njĂ« deklaratĂ« shpjegoi arsyet pĂ«r braktisjen e beftĂ« tĂ« konventĂ«s: marrĂ«veshja ishte detyruar nga njĂ« grup njerĂ«zish “qĂ« nuk duan qĂ« homoseksualiteti tĂ« konsiderohet si diçka normale”. Homoseksualiteti Ă«shtĂ« cĂ«nim i vlerave shoqĂ«rore dhe familjare tĂ« TurqisĂ«, e argumentoi kĂ«tĂ« hap drejtori i komunikimit tĂ« pallatit presidencial Fahrettin Altun.

TĂŒrkei | Protest gegen Femizid und Gewalt gegen Frauen in Istanbul

Po ndjekim shembullin e vendeve tĂ« tjera, thuhet nĂ« deklaratĂ«. “GjashtĂ« anĂ«tarĂ« tĂ« Bashkimit Evropian (Bullgaria, Hungaria, Republika Çeke, Letonia, Lituania dhe Sllovakia) nuk e kanĂ« ratifikuar konventĂ«n. Polonia madje ka ndĂ«rmarrĂ« hapa pĂ«r tĂ« dalĂ« nga konventa, sepse Konventa e Stambollit Ă«shtĂ« njĂ« pĂ«rpjekje e komunitetit LGBT, pĂ«r t’u imponuar idetĂ« e tij gjinore tĂ« gjithĂ« shoqĂ«risĂ«.”

Biden: Jam thellësisht i zhgënjyer

Pasi presidenti turk Erdogan njoftoi tĂ«rheqjen me dekret nga Konventa e Stambollit – ky hap u kritikua ashpĂ«r nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n. PĂ«rfaqĂ«suesi i LartĂ« i BE pĂ«r PolitikĂ«n e Jashtme Josep Borrell u shpreh se Turqia po i dĂ«rgon njĂ« mesazh tĂ« rrezikshĂ«m botĂ«s.

Presidentja e Komisionit tĂ« BE Ursula von der Leyen tha se konventa u ofron grave njĂ« kornizĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme ligjore pĂ«r t’i mbrojtur ato nga dhuna. “UnĂ« jam thellĂ«sisht i zhgĂ«njyer”, u shpreh presidenti i SHBA Joe Biden.

NĂ« Turqi shumĂ« organizata pĂ«r tĂ« drejtat e grave u shprehĂ«n se vendimi i Erdoganit Ă«shte “i pavlefshĂ«m” dhe “i paligjshĂ«m”. Kryetarja e FederatĂ«s sĂ« Shoqatave tĂ« Grave nĂ« Turqi, Canan GĂŒllĂŒ, i tha DW se grave u Ă«shtĂ« hequr e drejta pĂ«r jetĂ« dhe e drejta pĂ«r njĂ« mjedis pa dhunĂ«.

TĂŒrkei Demonstration Gewalt gegen Frauen in Ankara

PĂ«rveç kĂ«saj juristĂ«t turq kritikuan pĂ«r faktin, se Ă«shtĂ« e vĂ«shtirĂ« tĂ« tĂ«rhiqesh nga marrĂ«veshjet ndĂ«rkombĂ«tare – nĂ« mĂ«nyrĂ« unilaterale, si nĂ« rastin e Erdoganit, Ă«shtĂ« jashtĂ«zakonisht e pazakontĂ«.

Serap Yazici profesore e sĂ« drejtĂ«s kushtetuese thotĂ« se nĂ« fakt ekzistojnĂ« rregulla tĂ« qarta, nĂ«se dĂ«shiron tĂ« dalĂ«sh nga njĂ« marrĂ«veshje ndĂ«rkombĂ«tare. ËshtĂ« e domosdoshme, qĂ« parlamenti turk sĂ« pari ta pĂ«rgatisĂ« pĂ«rmes njĂ« ligji daljen nga Konventa e Stambollit. AtĂ«herĂ« hyn nĂ« fuqi njĂ« ligj, qĂ« do t’i lejonte ekzekutivit t’i japĂ« fund njĂ« marrĂ«veshjeje ndĂ«rkombĂ«tare. Gjithashtu gratĂ« mund tĂ« paraqesin padi individuale pĂ«r tĂ« zhbĂ«rĂ« daljen nga konventa, shpjegon Yazici. “TĂ« gjitha gratĂ« mund tĂ« japin kontributin e tyre. UnĂ« i ftoj tĂ« gjitha gratĂ« tĂ« paraqesin njĂ« procedurĂ« anulimi”.

Organizata e të drejtave të gruas dorëzon padi

Padia e parĂ« konkrete kundĂ«r largimit erdhi nga Shoqata pĂ«r GratĂ« dhe FĂ«mijĂ«t, qĂ« e cilĂ«soi hapin e presidentit turk si tĂ« pavlefshĂ«m. NĂ« procedurĂ«n e anulimit, qĂ« u dĂ«rgua nĂ« KĂ«shillin ShtetĂ«ror, thuhet se “Turqia ka nĂ«nshkruar njĂ« marrĂ«veshje ndĂ«rkombĂ«tare, qĂ« ka hyrĂ« nĂ« fuqi dhe si rezultat nuk mund tĂ« kthehet me njĂ« vendim presidencial”.

Fakti qĂ« presidenti turk del nga marrĂ«veshja pĂ«r mbrojtjen e grave ka hasur nĂ« moskuptim nĂ« njĂ« pjesĂ« tĂ« madhe tĂ« opinionit publik turk, sepse nĂ« Turqi ndodhin rregullisht vrasje mizore tĂ« grave. Sipas shifrave tĂ« organizatĂ«s “Ne do tĂ« ndalojmĂ« vrasjen e grave” vitin e kaluar janĂ« regjistruar 300 vrasje tĂ« grave. PĂ«rveç kĂ«saj 171 vdekje u klasifikuan si “tĂ« dyshimta”, ndĂ«r ta edhe gjoja vetĂ«vrasje.

Konventa e Stambollit: E paefektshme edhe para largimit

Largimi nga Konventa e Stambollit është një tjetër goditje për aktivistët e të drejtave të grave. Shumë gra turke e shihnin marrëveshjen si shpresën e tyre të fundit. Sepse shtetet nënshkruese janë zotuar të krijojnë kornizën për të luftuar dhunën ndaj grave. Turqia e ratifikoi konventën pesë vjet më parë duke e përfshirë atë si ligj për parandalimin e dhunën ndaj grave dhe mbrojtjen e familjes. Por kritikët thonë se në praktikë normat ligjore të Konventës së Stambollit nuk zbatohen në Turqi. Prandaj edhe para largimit së saj Konventa e Stambollit nuk ka qenë në gjendje të parandalonte dhunën kundër grave./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *