Google prezanton modelin e fundit të celularit inteligjent

13:26 21/10/2021

Google ka prezantuar modelin e fundit të telefonit inteligjent, i cili përmban çipin e parë të prodhuar nga vetë gjigandi i teknologjisë.

Modeli ‘Pixel 6’, pĂ«rmban procesorin “Tensor” tĂ« Google, pĂ«r tĂ« cilin ekspertĂ«t thonĂ« se mundĂ«son veçori tĂ« reja tĂ« telefonit tĂ« mundĂ«suar nga inteligjenca artificiale.

‘Pixel 6’ Ă«shtĂ« gjithashtu telefoni i serisĂ« “Pro”, i krijuar pĂ«r tĂ« konkurruar modelet mĂ« tĂ« fundit tĂ« prodhuara nga kompanitĂ« e tjera rivale.

Një prej zyrtareve të kompanisë, në një deklaratë the se qëllimi i prodhimit të këtij telefoni është konkurrimi sa më dinjitoz me kompanitë e tjera.

Google zotëron dhe operon me platformën Android, e përdorur nga pothuajse çdo prodhues i celularëve, përveç Apple.

Por pjesa e tregut që përdorin Android është dominuar nga markat e tjera të telefonave inteligjent si Samsung, telefonat e të cilëve mund të kushtojnë shumë.

NdĂ«rkohĂ« modeli “Pixel 6” ka njĂ« çmim mesatar nĂ« treg dhe mund tĂ« gjendet me njĂ« çmim duke filluar nga 599 DollarĂ«./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *