Gordon Brown akuzon BE-në

20:36 16/08/2021

Ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar: Bota po fiton miliarda vaksina, po vendet e varfra?

Ish -kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Gordon Brown ka akuzuar BE-në për një qasje të pabarabartë në furnizimin e vaksinave Covid-19.

Ai i ka bĂ«rĂ« thirrje Joe Biden, Boris Johnson dhe Mario Draghi qĂ« tĂ« organizojnĂ« njĂ« samit special pĂ«r tĂ« pĂ«rkuar me asamblenĂ« e pĂ«rgjithshme tĂ« OKB -sĂ« muajin e ardhshĂ«m nĂ« Nju Jork nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« adresohet  deficiti i vaksinave nĂ« AfrikĂ«.

Brown tha se ishte tronditĂ«se qĂ« rreth 10 milion vaksina tĂ« njĂ«pasnjĂ«shme Johnson & Johnson tĂ« prodhuara nĂ« njĂ« fabrikĂ« nĂ« AfrikĂ«n e Jugut po eksportoheshin nĂ« BE nĂ« vend qĂ« tĂ« ndihmojnĂ«  vendet afrikane tĂ« pĂ«rmbushnin objektivat e tyre. PavarĂ«sisht paralajmĂ«rimeve nga Fondi Monetar NdĂ«rkombĂ«tar dhe Banka BotĂ«rore pĂ«r nevojĂ«n pĂ«r veprime mĂ« urgjente , Brown tha se 45 nga 54 vendet afrikane do tĂ« humbasin  objektivin e tyre tĂ« Shtatorit pĂ«r tĂ« vaksinuar 10% tĂ« qytetarĂ«ve tĂ« tyre.

Brown u shpreh se  hendeku midis vendeve tĂ« pasura dhe tĂ« varfra Ă«shtĂ«  aq i madh sa qĂ« 88% e vaksinave tĂ« shpĂ«rndara globalisht kanĂ« shkuar nĂ« grupin G20 pra tĂ« kombeve mĂ« tĂ« pasura nĂ« botĂ«. Ai vuri nĂ« dukje se 50% e popullsisĂ« sĂ« rritur nĂ« EvropĂ«, MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar dhe SHBA janĂ« vaksinuar plotĂ«sisht, ndĂ«rsa shifra pĂ«r AfrikĂ«n Ă«shtĂ« vetĂ«m 1.8% .

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.