Gorilla më e vjetër e kopshtit zoologjik të Cincinnati mbush 40 vjeç

Gorilla më e vjetër në kopshtin zoologjik të Cincinnati po feston ditëlindjen e 40 -të.

Zyrtarët e kopshtit zoologjik thonë se Ndume lindi në kopshtin zoologjik në 1981 dhe u dërgua në një strukturë në Kaliforni në 1991. Ai ishte atje së bashku me Gorillën e famshme Koko. Në vitin 2018, Koko vdiq, duke e bërë Ndume gorilën e vetme në objekt.

“Është e vështirë të besohet se ka qenë këtu vetëm pak më shumë se dy vjet,” tha udhëheqësi i ekipit të gorillës së kopshtit zoologjik të Cincinnati Ashley Ashcraft. “Gorilla mbërriti menjëherë pasi përfunduam habitatin e brendshëm, i cili përfshin zona moderne, fleksibile dhe të specializuara, kështu që  është vendosur në një ambient vërtet të mirë. Më e rëndësishmja,është se gorilla ka shumë shokë. Gorillat dhe njerëzit janë të afërm të ngushtë dhe ndajnë shumë gjëra të përbashkëta, si nevojat e tyre shoqërore. Gorillat dëshirojnë shoqërinë e gorillave të tjera. “

Ndume ka jetuar me dy gorilla femra me të cilat shoqërohet shumë mirë.

Përveç habitatit, Gorilla Ndume ka fituar besimin e kujdestarëve të tij dhe ekipit të kujdesit shëndetësor.

Gorillat janë të prirur ndaj sëmundjeve të zemrës, veçanërisht tek meshkujt më të vjetër, thanë zyrtarët e kopshtit zoologjik.

“Ne jemi të kënaqur që jemi në gjendje t’i sigurojmë Ndume një shtëpi të shkëlqyeshme,” tha Ashcraft.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.