Gra të përdhunuara dhe fëmijë të pushkatuar, ushtarët ukrainas vendosen në kërkim të “kasapëve” të Buchas

Përdhunime, abuzime dhe vrasje. Masakër e këtij lloji është regjistruar në Bucha të Ukrainës, ku rusët kanë shkaktuar një gjenocid të vërtetë.

Mediat e huaja shkruajnë se tashmë, ushtarët ukrainas kanë nisur një “gjueti” për të gjetur dhe vrarë kasapët e Bucha-s.

Raporte thellësisht shqetësuese filluan të dalin nga qyteti gjatë fundjavës, të cilin forcat pushtuese e lanë përpara një gjurmë shkatërrimi.
Dyshohet se gratë dhe fëmijët vendas janë përdhunuar dhe civilët janë qëlluar pa mëshirë dhe janë lënë në rrugë për të vdekur.

Numri i të vdekurve në qytetin e Oblastit të Kievit dyshohet se shkon në qindra.

Nënkoloneli Azatbek Omurbekov, i cili drejton Brigadën e 64-të të Veçantë të Pushkave të Motorizuara që pushtoi Buchan, është zyrtari i parë i lartë ushtarak i lidhur me masakrën që përmendet.

Gazetari ukrainas Evgeny Spirin tha: “Disa nga fëmijët e vrarë i kishin të lidhura krahët. Fëmijë…. Ata lidhnin fëmijët. I kanë pushkatuar”.
Aktivistët ukrainas dhe inteligjentët e internetit kanë identifikuar praninë e forcave të Omurbekov – të cilat zakonisht janë të bazuara në lindjen e largët të Rusisë dhe jo në Rajonin e Kievit – dhe një numër njësish të tjera ushtarake ruse.

Grupi i vullnetarëve Tretya Sila raportoi: “Në Bucha kishte një njësi ushtarake 51460 nga fshati Knyaze-Volkonskoye, rajoni i Khabarovsk…

“Së shpejti të gjithë këta vrasës, përdhunues dhe grabitës do të njihen me emra”.

Vullnetarët e InformNapalm emëruan Omurbekov si njësinë 51460 të Brigadës së 64-të të Veçantë të Pushkave të Motorizuara në mes të dyshimeve për krime groteske të luftës në Bucha.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.