Granatimet ruse dëmtojnë linjat e energjisë, shkëputet reaktori i fundit në centralin bërthamor të Zaporizhzhias

granatimet ruse demtojne linjat e energjise shkeputet reaktori i fundit ne centralin berthamor te zaporizhzhias
granatimet ruse demtojne linjat e energjise shkeputet reaktori i fundit ne centralin berthamor te zaporizhzhias

Blloku i fundit i reaktorit të punës në centralin bërthamor të Zaporizhzhia është shkëputur pasi granatimet ruse ndërprenë linjat e energjisë, tha Energoatom e Ukrainës.

Kompania energjetike tha: “Gjatë tre ditëve të fundit, forcat pushtuese ruse kanë vazhduar granatimet intensive të territorit rreth termocentralit Zaporizhzhya”.

Ai shtoi: “Sot, më 5 shtator 2022, si pasojë e një zjarri të shkaktuar nga granatimet, linja e transmetimit 330 kV ZaTES – Ferroalloy u shkëput, pra linja e fundit që lidhte nyjen ZaNPP/ZATES me sistemin energjetik të Ukrainës!

“Për rrjedhojë, njësia e energjisë nr.6 është shkarkuar dhe shkëputur nga rrjeti, i cili aktualisht furnizon nevojat e vetë ZNPP-së.

Ndërkohë, presidenti francez Emmanuel Macron, i cili kishte folur me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy për centralin, tha se e vetmja mënyrë për të rivendosur sigurinë atje ishte tërheqja e trupave ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts