Gratë e ushtarëve rusë protestë para Ministrisë së Mbrojtjes në Moskë, kërkojnë  që burrat të kthehen nga fronti në Ukrainë

grate e ushtareve ruse proteste para ministrise se mbrojtjes ne moske kerkojne qe burrat te kthehen nga fronti ne ukraine

Një grup grash ruse kanë organizuar një protestë të vogël, por të rrallë jashtë ministrisë ruse të mbrojtjes.

rusu

Ata kërkojnë kthimin e disa ushtarëve të mobilizuar nga fronti në Ukrainë.

Për muaj të tërë, grupe të ndryshme të grave ruse kanë organizuar demonstrata sporadike për të ushtruar presion ndaj autoriteteve për të kthyer burrat, djemtë dhe vëllezërit e tyre.

Një nga gratë në protestë, Paulina, tha se gratë donin kufizime të rrepta për sa kohë mund të shërbejnë ushtarët përpara se të largoheshin nga detyra aktive.

Fotot dhe videot e publikuara nga Paulina në aplikacionin Telegram tregonin gra që mbanin shenja me slogane, duke përfshirë “ju lutemi sillni baballarët në shtëpi”.

Disa gra kishin sjellë me vete fëmijët e tyre të moshës shkollore dhe të vegjlit në karroca.

Asnjë zyrtar i ministrisë nuk doli nga ndërtesa për të folur me gratë, tha Paulina.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts