Gratë nën 45-vjeç vendosin fatin e zgjedhjeve në Greqi

16:03 17/05/2023

Dy kampet politike po përpiqen të bindin votuesit e pavendosur, shumica e të cilëve janë apolitikë

Votuesit e pavendosur, dominuar nga gratë, kryesisht nën moshën 45 vjeç, do të jetë çelësi që do të garantojë fitoren dhe do të bëjë diferencën në zgjedhjes e përgjithshme të së dielës në Greqi mes Demokracisë së Re në pushtet dhe partisë opozitare kryesore SYRIZA.

Të gjitha sondazhet tregojnë se gjashtë nga 10 votues të pavendosur, që përbëjnë rreth 10-12% të elektoratit, janë gra, nga të cilat shtatë nga 10 janë nën 45 vjeç.

Sondazhet e mëparshme kanë treguar gjithashtu se gjysma e votuesve të pavendosur nuk e kanë vendosur ende nëse do të shkojnë ose jo në kutinë e votimit, duke rritur kështu paqëndrueshmërinë e llogaritjeve elektorale. Kësaj paqëndrueshmërie i shtohet edhe fakti se një numër i konsiderueshëm votuesish të pavendosur janë gjithashtu apolitikë.

Këta elementë cilësorë sugjerojnë se nëse të dy palët presin të fitojnë diçka shtesë mbi dhe përtej elektoratit të tyre tradicional, duhet të punojnë më shumë për të bindur të pavendosurit.

Nuk është rastësi që kryeministri KyriakosMitsotakis u shfaq në një emision jopolitik ANT1 në fillim të kësaj jave për të përshkruar programin e tij për të rinjtë.

Sipas burimeve qeveritare, kryeministri në ditët e fundit para ditës së zgjedhjeve do t’u drejtohet grave dhe të rinjve. Të njëjtat burime theksojnë se këmbëngulja e kryeministrit për të folur për “të ardhmen dhe jo të shkuarën” synon të tërheqë ata që janë të interesuar në radhë të parë për të ardhmen, gjë që shihet si një karakteristikë përcaktuese e votuesve të pavendosur.

Nga ana tjetër, kreu i SYRIZA-s, Alexis Tsipras, së fundmi është futur në platforma të tilla si TikTok për t’iu drejtuar votuesve të pavendosur.

Qeveria ka kërkuar gjithashtu të theksojë se zgjedhja e presidentes së parë grua në Greqi u bë nën mbikëqyrjen e saj.

Sa u përket të rinjve, në zgjedhjet e fundit ata ishin pro SYRIZA-s, që fitoi 33.8% të grupmoshës 17-24 vjeç kundrejt 29.7% të Demokracisë së Re, politikat e fundit të së cilës kanë synuar edhe këtë grupmoshë.

Klan NewsTë ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts