Greqi/ U masakrua me thikë nga i riu shqiptar, 31-vjeçarja e kishte denoncuar dy herë për dhunë në familje, policia heshti

Dy police janë vënë nën akuzë dhe u thirrën për dëshmi për vrasjen e 31-vjeçarësë nga bashkëshorti shqiptar në Athinë pasi kanë shpërfillur denoncimet e bëra nga e reja për dhunë në familje.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes Civile, “punonjësit e policisë janë të detyruar të kryejnë detyrën e tyre” dhe për “ata policë që nuk e kuptojnë këtë, nuk ka vend në Policinë Greke”.

“Nga hetimi fillestar i ankesave, del në pah vlefshmëria e tyre dhe tashmë me një vendim të Shtabit të Policisë Greke, dy oficerët e policisë që hipnin në patrullën që mbërritën në vendngjarje, u vunë nën akuza pasi nuk iu përgjigjën siç duhet,” shton deklarata.

Në të njëjtën kohë, ai deklaron se po kryhen hetime të mëtejshme për incidentin.

Njoftimi i Ministrisë së Mbrojtjes Civile:

Policia është e detyruar të kryejë detyrën e saj, dhe në të vërtetë shumica dërrmuese e tyre e kryejnë atë me ndërgjegje dhe vetëmohim, në të gjitha rrethanat, ditë e natë, sa herë që qytetarët kanë nevojë për ndihmën e tyre. Për ata oficerë policie që nuk e kuptojnë këtë, nuk ka vend në Policinë Greke.

Lidhur me ankesat për incidentin e dhunës në familje në Daphne, vihen re këto:

Hetimi fillestar i ankesave zbulon vlefshmërinë e tyre dhe tashmë me një vendim të Shtabit të Policisë Greke, dy oficerët e policisë që hipnin në makinën e patrullës që mbërriti në vendngjarje, u vunë në dispozicion pasi nuk reaguan siç duhet. Shumë më tepër, në fakt, se bazuar në udhëzimet e dhëna nga Qendra për Veprim të Menjëhershëm, sinjali ishte me përparësi të lartë.

Vihet re se Ministria e Mbrojtjes Civile ka krijuar një shërbim special për trajtimin e dhunës në familje dhe udhëzimet dhe udhëzimet e qarta janë dhënë që në fillim për menaxhimin e menjëhershëm dhe efektiv të incidenteve.

Ne do të përsërisim se dhuna në familje është një turp për shoqëritë moderne dhe eleminimi i saj do të kërkojë mobilizimin e të gjithëve ne.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.