Greqia kërkon garanci nga Kievi për evakuimin e konsullatës së saj në Mariupol

17:11 06/03/2022

Forcat ruse raportohet se tentuan që të merrnin nën breshërinë e armëve godinën e OSBE në Mariupol, aty ku prej disa ditësh ishte tranferuar edhe Konsullata greke. Për ngjarjen reagoi Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias, i cili kontaktoi me palën ukrainase dhe kërkoi evakuimin e sigurt të stafit të konsullatës së tij.

“Ministri i Jashtëm Nikos Dendias kontaktoi homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba të cilit i kërkoi autoriteteve të Ukrainës asistencë për të siguruar Konsullin e Greqisë në Mariupol dhe hapjen e një korridori humanitar për evakuimin’, tha në një postim në Twitter Ministria e Jashtme greke.

Mediat greke shkruajnë se tentativa për të marrë godinën ndodhi rreth orës 13:15.  Në ndërtesë ndodheshin konsulli, anëtarët e OSBE dhe ukrainas, ndërkohë që jashtë saj pati shkëmbim të ashpër zjarri. Kjo bëri që pjesa më e madhe të vraponin drejt bodrumeve për t’u strehuar.

Informacionet e deritanishme sugjerojnë se si konsulli dhe personat e tjerë janë larg rrezikut dhe mbeten të strehuar. Megjithatë evakuimi i tyre momentalisht është në pikëpyetje për shkak se për të ditën dytë radhazi dështoi armëpushimi i përkohshëm që ishte dakord dhe bombardimet kanë vijuar përgjatë gjithë ditës në Mariupol./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com