Greqia kërkon qartësi nga Britania për pasaportat e vaksinave

19:30 10/04/2021

Operatoret turistike e kanë kundërshtuar heqjen e kufizimeve në Maj pas përhapjes së varianteve

Greqia është një nga destinacionet më të njohura për turistët britanikë. Tani ministria greke e turizmit kuptohet se po kërkon qartësi nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar në lidhje me pasaportat e vaksinimit për të siguruar heqjen e kufizimeve ndërkombëtare të udhëtimit në 17 Maj.

Operatorët turistë janë shprehur kundër sepse përhapja e variantit britanik do të sjellë rritje të të infektuarve dhe kjo do të vendosë sezonin turistik në rrezik.

Sipas planeve të botuara nga Departamenti për Transport, pasaportat janë duke u hartuar për të gjitha vendet që janë zonë e gjelbër, e kuqe dhe portokalli që do të varen nga fakti ku udhëtarët që kthehen në Angli do të kenë nevojë për karantinë ose jo.

Detaje nuk janë zbuluar se cilat vende do të futen në listën e gjelbër. Pasagjerët që mbërrijnë nga këto vende nuk do të kenë nevojë për karantinë në kthim, por duhet të paguajnë për testet para nisjes Covid-19 si dhe një provë PCR gjatë mbërritjes në Angli.

Qeveria greke ka kryesuar përpjekjen për të krijuar certifikata të vaksinimit në të gjithë BE-në për të hapur udhëtimet, me vendin e varur nga turizmi që raporton tashmë rezervimet për qershorin. Bisedimet midis ekipeve teknike anglo-greke se si do të funksiononin të ashtuquajturat “pasaporta vaksine” po bëjnë përparim të mirë.

Në Mbretërinë e Bashkuar, certifikatat e statusit Covid po zhvillohen nga NHS për të lejuar njerëzit që janë janë vaksinuar, kanë pasur një rezultat të testit negativ të kohëve të fundit ose kanë imunitet natyror të udhëtojnë. 

Klan News


Të ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *