“Greqia mbështet integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE”, ministri grek i Mbrojtjes i kujton Shqipërisë ‘detyrat’: Duhet të respektojë….

greqia mbeshtet integrimin e ballkanit perendimor ne be ministri grek i mbrojtjes i kujton shqiperise detyrat duhet te respektoje
greqia mbeshtet integrimin e ballkanit perendimor ne be ministri grek i mbrojtjes i kujton shqiperise detyrat duhet te respektoje

Ministri i Mbrojtjes së Greqisë, Nikos Dendias i dërgoi një mesazh Shqipërisë që të respektojë të drejtën evropiane gjatë procesit të anëtarësimit të saj. Deklaratat e tij u bënë nga Janina, ku përfaqësoi qeverinë në përvjetorin e 111-vjetorit të çlirimit të qytetit nga zgjedha osmane.

Pas përfundimit të paradës, Dandias theksoi se “Greqia është një vend fort pro perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor”, ndërsa veçoi Shqipërinë fqinje për t’i dhënë këtë mesazh: I referohem edhe Shqipërisë fqinje, e cila, megjithatë, gjithmonë në përpjekjen e saj për t’u bashkuar me familjen evropiane, është e nevojshme për të respektuar acquis evropiane”.

Nikos Dendias, në të njëjtën kohë, theksoi se çdo përvjetor është i rëndësishëm nëse e marrim në kuptimin e tij modern dhe më të gjerë. Në veçanti, ai tha: “Kjo fitore kishte një karakter më të gjerë. Ai theksoi mençurinë kombëtare, krijoi Greqinë e Madhe dhe sot nderojmë ata që luftuan dhe ata që ranë për të arritur këtë fitore, për të arritur çlirimin e popullit të Janinës.

Falë përfshirjes së Greqisë në familjen e madhe evropiane, ajo sot është porta më e rëndësishme drejt Lindjes. Çlirimi i popullit të Janinës nuk duhet të jetë thjesht një kujtim historik, por duhet t’i japë kuptim rrjedhës së Epirit, një kurs i tërhequr, me shumë suksese deri tani, për një të ardhme më të ndritur evropiane”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts