Greqia nuk gjen qetësi/ Tërmeti i fuqishëm godet një tjetër ishull, ja sa ishte magnituda

Greqia vazhdon të jetë në një aktivitet të lartë sizmik. Pasditen e sotme një tërmet  me magnitudë 5 ballë ka goditur ishullin e Naxos.

Dridhja sizmike sipas Gjeodinamikës kishte një thellësi fokale prej 10 km. Epiqendra ishte në det, 25 km në verilindje të ishullit.

Termet
 

Kujtojmë se Greqi, vecanësisht ishulli i Kretës prej muajsh janë goditur nga disa tërmete. Vetëm disa ditë më parë 2 tërmete të fuqishme shkatërruan mijëra banesa duke lënë pas edhe viktima në ishullin më të madh grek, Kretë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.