Greta Thunberg dhuron 100,000 euro për vaksinat

11:41 20/04/2021

Vaksinat në ndihmë të shteteve të varfra

Aktivistja  adoleshente nĂ« mbrotje tĂ« klimĂ«s, Greta Thunberg, duke denoncuar “tragjedinĂ«â€ e pabarazisĂ« sĂ« vaksinave, ka vendosur tĂ« dhurojĂ« 100 mijĂ« euro pĂ«r programin Covax.

Thunberg i ka kërkuar Fondacionit që mban emrin e saj të kryejë transferimin e parave që do të mbështesin blerjen e vaksinave për popullatat më të rrezikuara dhe punonjësit shëndetësorë për disa nga vendet më të varfra të botës.

“Rreth njĂ« nĂ« katĂ«r njerĂ«z nĂ« vendet me tĂ« ardhura tĂ« larta kanĂ« marrĂ« tashmĂ« vaksinĂ«n. VetĂ«m njĂ« nĂ« 500 njerĂ«z e kanĂ« marrĂ« atĂ« nĂ« vendet e varfra,” shkroi Greta nĂ« Twitter.

“Komuniteti ndĂ«rkombĂ«tar duhet tĂ« bĂ«jĂ« mĂ« shumĂ« pĂ«r tĂ« pĂ«rballuar tragjedinĂ« qĂ« Ă«shtĂ« pabarazia nĂ« shpĂ«rndarjen e vaksinave. Ne kemi mjetet nĂ« dispozicion pĂ«r tĂ« korrigjuar ç’ekuilibrin e madh qĂ« ekziston nĂ« botĂ« sot, nĂ« luftĂ«n kundĂ«r Covid-19. Ashtu si me krizĂ«n klimatike, sĂ« pari duhet tĂ« ndihmojmĂ« mĂ« shumĂ« ata qĂ« nuk kanĂ« mundĂ«si. Duke e konsideruar Covax rrugĂ«n mĂ« tĂ« mirĂ« pĂ«r tĂ« siguruar barazinĂ« e vĂ«rtetĂ« nĂ« shpĂ«rndarjen e vaksinave dhe rrugĂ«daljen nga pandemia”, ka pĂ«rfunduar ajo.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *