Greva e aeroportit të Parisit ka shkaktuar anulimin e fluturimeve për të tretën ditë

greva e aeroportit te parisit ka shkaktuar anulimin e fluturimeve per te treten dite
greva e aeroportit te parisit ka shkaktuar anulimin e fluturimeve per te treten dite

Punonjësit e aeroportit në grevë për të tretën ditë radhazi të shtunën thanë se do të organizonin një tjetër protestë në qendrën kryesore ndërkombëtare të kryeqytetit francez nga 8 deri më 10 korrik për të shtypur kërkesat e tyre të pagave, duke sinjalizuar përçarje të mëtejshme për udhëtarët e fillimit të verës.

Largimi aktual, i cili filloi të enjten, do të vazhdojë deri të dielën, megjithëse autoriteti i aviacionit civil të Francës DGAC tha se pritej më pak ndërprerje.

DGAC tha se u kërkoi linjave ajrore të anulonin një në pesë fluturime në qendrën e Parisit midis orës 7 të mëngjesit dhe 2 pasdite me orën lokale (GMT+2) të shtunën, një ditë pasi një në çdo gjashtë fluturime u anulua.

Grupi i aeroporteve të Parisit ADP i kishte ofruar stafit një rritje të pagës prej 4 për qind nëse ata pranonin të përfundonin grevën të premten, por punëtorët e refuzuan ofertën, tha një përfaqësues i sindikatës për Reuters.

“Shumica e punëtorëve mendojnë se oferta nuk është mjaft e mirë,” tha Daniel Bertone, i cili përfaqëson sindikatat CGT. “Ata nuk i besojnë menaxhmentit dhe nuk pranojnë shantazhin “është kjo ose asgjë”.

“Ne njoftuam menaxhmentin për një plan të ri sulmi nga data 8 deri më 10 korrik,” shtoi Bertone.

ADP punëson drejtpërdrejt vetëm një pakicë të personelit tokësor të Charles de Gaulle, shumica e të cilëve kanë kontrata pune me linjat ajrore dhe një numër të madh nënkontraktorësh.

Stafi i nënkontraktorëve të aeroporteve të Parisit planifikon greva të tjera nga 13 deri më 17 korrik.

Pasi kriza Covid goditi industrinë e udhëtimeve, ADP dhe sindikatat e saj vitin e kaluar nënshkruan një marrëveshje që kërkon paga më të ulëta. Por punëtorët thonë se tabloja ekonomike ka ndryshuar.

Sindikatat po kërkojnë një rritje neto prej 300 € në muaj për pagat, një shumë që kompanitë e përfshira e kishin refuzuar.

Një numër i madh i stafit tokësor protestuan para një terminali të premten për të kërkuar një rritje të madhe pagash për të zbutur dhimbjen e inflacionit të lartë , të inkurajuar nga kërkesa në rritje për udhëtime ajrore dhe mungesa e stafit të shkaktuar pjesërisht nga pandemia Covid-19 .

Radhët u krijuan brenda terminaleve pasi disa pasagjerë kërkuan të bënin rregullime alternative dhe të tjerë mbërritën herët nga frika e ndërprerjes.

“Ne kemi qenë këtu që nga ora 3 e mëngjesit të sotëm dhe jemi ende duke pritur. Kjo nuk po shkon aspak mirë,” tha për Reuters Philippine Tournier, i cili kishte rezervuar një fluturim për në Kankun, Meksikë.

Rritja e kostove të jetesës po dëmton familjet në të gjithë Evropën. Inflacioni në Britani arriti në 9.1 për qind muajin e kaluar, më i larti në katër dekada, duke kontribuar në greva ose kërcënime për veprime industriale nga punëtorët në shërbimet e transportit, shkollat, shërbimet postare dhe spitalet. Në Bashkimin Evropian, norma e harmonizuar e inflacionit është 6.5 për qind dhe e paharmonizuara 5.8 për qind.

Disa linja ajrore dhe aeroporte evropiane kanë përjetuar greva javët e fundit dhe më shumë ndërprerje të udhëtimit priten muajin e ardhshëm. Aeroportet në qytete si Londra, Amsterdami, Roma dhe Frankfurt u është dashur të përballen me anulimet e fluturimeve dhe radhët e gjata.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts