Gruaja akuzohet për “diskreditim” të ushtrisë ruse, fëmijët e saj të mitur merren si dëshmitarë nga hetuesit

gruaja akuzohet per diskreditim te ushtrise ruse femijet e saj te mitur merren si deshmitare nga hetuesit

Një vajzë 9-vjeçare dhe vëllai i saj 10-vjeçar janë thirrur si dëshmitarë në një çështje penale kundër nënës së tyre, e cila akuzohet për “diskreditim” të ushtrisë ruse.

Lidia Prudovskaya dhe dy fëmijët e saj janë thirrur nga hetuesit në rajonin verior rus të Arkhangelsk për të dhënë dëshmi në këtë rast, sipas gazetës ruse Sota.

Në vitin 2022, Prudovskaya u përball gjithashtu me akuza administrative për akuza të ngjashme pasi ndau postime kundër luftës në internet.

Diskreditimi i ushtrisë është një vepër penale në Rusi dhe përdoret rregullisht kundër kritikëve të Kremlinit.

Në prill, autoritetet ruse kërkuan të kufizojnë të drejtat prindërore të një babai të vetëm të dënuar për diskreditim të ushtrisë pas një skice kundër luftës të bërë nga vajza e tij në shkollë.

Alexei Moskalyov, 54 vjeç, u dënua me dy vjet burg për komentet në mediat sociale që ai bëri duke kritikuar luftën, ndërsa vajza e tij Maria u dërgua në një jetimore. 13-vjeçarja më vonë u zhvendos për të jetuar me nënën e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts