Gruaja e “Zotit të drogës” paraqitet para gjykatës, pranon fajësinë për akuzën e trafikut të kokainës

Gruaja e “Zotit të Drogës”, meksikanit Joaquin “El Chapo” Guzman, Emma Coronel Aispuro, u deklarua fajtore për ndihmën që i ka dhënë burrit të saj.

Aispuro u paraqit përpara gjykatës dhe u deklarua fajtore për tri akuza: “komplot për shpërndarjen e drogës”, “komplot për pastrim parash” dhe “komplot për të ndihmuar kartelin e drogës” Sinaloa, shkruajnë mediat në gjuhën angleze.

Ajo gjithashtu pranoi se kishte marrë pjesë në një komplot që synonte të ndihmonte burrin e saj të arratisej nga burgu meksikan në vitin 2015.

Coronel përballet me një dënim të përjetshëm vetëm për shpërndarjen e drogës, ndërsa dy akuzat e tjera mbajnë dënime maksimale me burg, përkatësisht 20 dhe 10 vjet.

El Chapo aktualisht është duke vuajtur një dënim me burg të përjetshëm në Shtetet e Bashkuara.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *