Grusht shteti në Sudan

13:32 25/10/2021

Forcat ushtarake arrestojnë kryeministrin dhe zyrtarë të tjerë

Në Sudan disa anëtarë të qeverisë kalimtare dhe udhëheqës të tjerë civilë janë arrestuar. Në mesin e zyrtarëve që janë vënë në arrest shtëpiak është edhe kryeministri Abdallah Hamdok.

 â€œAta janĂ« çuar nĂ« njĂ« vend tĂ« paidentifikuar“, tha nĂ« njĂ« komunikatĂ« Ministria e Informacionit. Kjo e fundit deklaroi se kryeministri Ă«shtĂ« nĂ«n presion pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur njĂ« grusht shteti, por po refuzonte ta bĂ«nte kĂ«tĂ« dhe iu kĂ«rkoi njerĂ«zve tĂ« vazhdonin me protesta paqĂ«sore pĂ«r tĂ« “mbrojtur revolucionin”.

Ushtria dhe njësitë paraushtarake janë vendosur në të gjithë qytetin, duke kufizuar lëvizjen e civilëve. Aeroporti i Kartumit është i mbyllur dhe fluturimet ndërkombëtare janë pezulluar. Dëshmitarët kanë thënë se në kryeqytetin Kartum është ndërprerë internet, ndërsa në rrjetet sociale janë shfaqur imazhe që tregojnë turma të zemëruara duke djegur goma në rrugë.

Grupi kryesor pro-demokratik i Sudanit u ka bĂ«rĂ« thirrje mbĂ«shtetĂ«sve tĂ« tij qĂ« tĂ« rezistojnĂ« çdo grusht shteti ushtarak. Shtetet e Bashkuara janĂ« “thellĂ«sisht tĂ« alarmuara” me raportet nga Sudani tha i dĂ«rguari i posaçëm, Jeffrey Feltman. Kombet e Bashkuara e quajtĂ«n tĂ« papranueshme ndalimin e udhĂ«heqĂ«sve civilĂ« nga forcat sudaneze tĂ« sigurisĂ«. Liga Arabe shprehu “shqetĂ«sim” pĂ«r zhvillimet nĂ« Sudan.

Gjermania dĂ«noi pĂ«rpjekjet pĂ«r grusht-shtet dhe bĂ«ri thirrje pĂ«r “pĂ«rfundim tĂ« menjĂ«hershĂ«m” tĂ« veprimeve. UdhĂ«heqĂ«sit ushtarakĂ« dhe civilĂ« kanĂ« qenĂ« nĂ« mosmarrĂ«veshje qĂ« kur liderit Omar al-Bashir u rrĂ«zua nga pushteti dy vjet mĂ« parĂ« dhe u krijua qeveria kalimtare.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.