Grushti i shtetit, gjenerali i Sudanit shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Kreu i Këshillit të Sudanit, gjenerali Abdel Fattah Abdelrahman Burhan ka shpërndarë këshillin dhe kabinetin, ndërsa ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të grushtit të shtetit.

Ai e njoftoi vendimin përmes një fjalimi televiziv.

“TĂ« gjitha anĂ«tarĂ«t e KĂ«shillit Sovran qĂ« mbikĂ«qyrin tranzicionin janĂ« liruar nga postet e tyre”, ka thĂ«nĂ« ai.

Po ashtu bĂ«ri me dije se para fundit tĂ« nĂ«ntorit do tĂ« shpallet njĂ« qeveri e pĂ«rkohshme, ndĂ«rsa deklaroi se zgjedhjet e pĂ«r t’i hapur rrugĂ«n njĂ« qeverie civile do tĂ« zhvillohen nĂ« korrik.

Kujtojmë se disa anëtarë të qeverisë kalimtare dhe udhëheqës tjerë civilë janë arrestuar.

Raportohet se në mesin e zyrtarëve që janë vënë në arrest shtëpiak është edhe kryeministri, Abdallah Hamdok.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *