Guterres: OKB-ja po punon për zgjerimin e marrëveshjes së grurit

OKB-ja po punon për të siguruar eksportin e ushqimit dhe plehrave ruse, u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres.

“Së pari, unë jam i shqetësuar për situatën me marrëveshjen e grurit. Ne po punojmë shumë për të siguruar që Nisma e grurit të Detit të Zi të vazhdojë dhe se ne mund të vazhdojmë të punojmë në organizimin e eksporteve ruse,” tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së. .

Iniciativa për drithërat e Detit të Zi, e cila u nënshkrua më 22 korrik 2022, nga përfaqësues të Turqisë, Rusisë, Ukrainës dhe OKB-së, parashikon eksportin e drithit, ushqimit dhe plehrave ukrainase nga tre porte të Ukrainës. Në mesin e majit 2023, marrëveshja u zgjat për 60 ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts