Haiti zgjat shtetrrethimin për shkak të dhunës së bandave

haiti zgjat shtetrrethimin per shkak te dhunes se bandave
haiti zgjat shtetrrethimin per shkak te dhunes se bandave

Orari i shtetrrethimit në Departamentin Perëndimor të Haitit, përfshirë kryeqytetin Port-au-Prince, zgjatet deri më 20 mars.

“Për rivendosjen e rendit dhe ligjit dhe marrjen e masave të nevojshme, shtetrrethimi shtrihet në të gjithë departamentin nga e diela, 17 mars deri të mërkurën, 20 mars.

Të shtënat në qendër të kryeqytetit Haitian Port-au-Prince dhe ambientet e aeroportit ndërkombëtar të qytetit filluan më 29 shkurt, gjatë mungesës së kryeministrit Ariel Henry, i cili ishte në Kenia. Bandat e armatosura thanë se synojnë të pengojnë kthimin e kryeministrit në vend. Për shkak të situatës së tensionuar në vend, u shpall gjendja e jashtëzakonshme dhe Ariel Henry më vonë njoftoi vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts