Hakerët e Koresë së Veriut akuzohen për grabitje të kriptove në Axie Infinity

hakeret e korese se veriut akuzohen per grabitje te kriptove ne axie infinity
hakeret e korese se veriut akuzohen per grabitje te kriptove ne axie infinity

Shtetet e Bashkuara kanë lidhur hakerat koreano-veriorë me një grabitje kriptomonedhe shumë milionëshe muajin e kaluar, duke u fokusuar te lojtarët e lojës popullore Axie Infinity.

Hakimi i marsit i projektit Blockchain Ronin ishte një nga më të mëdhenjtë që goditi botën e kriptove, duke ngritur pyetje të mëdha në lidhje me sigurinë në një industri që vetëm kohët e fundit shpërtheu në rrjedhën kryesore falë promovimeve të të famshmëve dhe premtimeve për pasuri të patregueshme.

Rrjeti Ronin lejon përdoruesit të transferojnë kriptomat brenda dhe jashtë lojës.

“Përmes hetimeve tona ne ishim në gjendje të konfirmonim se Lazarus Group dhe APT38, aktorë kibernetikë të lidhur me [Korenë e Veriut], janë përgjegjës për vjedhjen,” tha FBI në një deklaratë.

Lazarus u bë i njohur në vitin 2014 kur u akuzua për hakmarrje në Sony Pictures Entertainment si hakmarrje për “The Interview”, një film satirik që tallte liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un. Ai është akuzuar gjithashtu për përfshirje në sulmet e ransomware “WannaCry” , si dhe për hakerimin e bankave ndërkombëtare dhe llogarive të klientëve.

“Shtetet e Bashkuara janë të vetëdijshme se DPRK-ja është mbështetur gjithnjë e më shumë në aktivitete të paligjshme – përfshirë krimin kibernetik – për të gjeneruar të ardhura për programet e saj të armëve të shkatërrimit në masë dhe raketave balistike, ndërsa përpiqet të shmangë sanksionet e fuqishme të SHBA-së dhe OKB-së”, tha një zëdhënës i Departamentit të Thesarit. duke përdorur inicialet e emrit zyrtar të Koresë së Veriut.

Programi i hakerëve të Koresë së Veriut daton të paktën në mesin e viteve 1990 dhe është rritur në një njësi të luftës kibernetike prej 6000 trupash, e njohur si Bureau 121, që operon nga disa vende, duke përfshirë Bjellorusinë, Kinën, Indinë, Malajzinë dhe Rusinë sipas një 2020 Raporti i ushtrisë amerikane. Në rastin e grabitjes së Axie Infinity, sulmuesit shfrytëzuan dobësitë në konfigurimin e vendosur nga firma me bazë në Vietnam pas lojës, Sky Mavis.

Kompanisë iu desh të zgjidhte një problem: blockchain ethereum, ku regjistrohen transaksionet në kriptomonedhën eter, është relativisht i ngadaltë dhe i shtrenjtë për t’u përdorur. Për të lejuar lojtarët e Axie Infinity të blejnë dhe të shesin me shpejtësi, firma krijoi një monedhë në lojë dhe një zinxhir anësor me një urë në zinxhirin kryesor të bllokut ethereum. Rezultati ishte më i shpejtë dhe më i lirë, por në fund të fundit më pak i sigurt.

Sulmi që zbuloi blockchain-in e tij fitoi 173,600 eter dhe 25.5 milionë dollarë stablecoin, një aset dixhital i lidhur me dollarin amerikan.SHBA po shtyn Këshillin e Sigurimit të OKB-së që të vendosë në listën e zezë Grupin Lazarus dhe të ngrijë asetet e tij, sipas një projekt-rezolute të rishikuar nga agjencia e lajmeve Reuters të mërkurën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts