Hakerët nga Sudani sulmojnë rrjetin social X: Mesazhi ynë duhet të arrijë te Elon Musk, kërkojmë…

Një grup hakerash i quajtur Anonymous Sudan ka sulmuar rrjetin social X, i njohur më parë si Twitter, duke e dërguar jashtë linje në disa vende të botës sot në mëngjes.

Sipas mesazhit të tyre ky akt ishte një përpjekje për t’i bërë presion Elon Musk për të nisur shërbimin e tij Starlink në vendin e tyre.

“Bëni që mesazhi ynë të arrijë tek Elon Musk: ‘Hap Starlink në Sudan’”, kanë postuar hakerët në Telegram.

Gjatë disa javëve të bisedave private me grupin në aplikacionin e bisedës Telegram, BBC foli me hakerat për metodat dhe motivet e tyre.

Një anëtar i grupit, i cili e quan veten Crush, i tha BBC-së se sulmi i së martës përmbyti serverët e X me sasi të mëdha trafiku për ta hequr atë jashtë linje – të njëjtat teknika hakerimi të hapura dhe relativisht jo të sofistikuara për të cilat banda njihet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts