Hakerët “pushtuan” sistemin e taksive të aeroportit në New York, fitonin 10 dollarë për udhëtim

hakeret pushtuan sistemin e taksive te aeroportit ne new york fitonin 10 dollare per udhetim
hakeret pushtuan sistemin e taksive te aeroportit ne new york fitonin 10 dollare per udhetim

20:06 21/12/2022

Me 70 dollarë dhe një fluks të garantuar pasagjerësh, udhëtimet nga Aeroporti Ndërkombëtar “John F. Kennedy” në New York konsiderohen shumë fitimprurëse për shoferët e taksive të qytetit.

Mediat e huaja shkruajnë se dy burra nga 48 vjeç gjetën një mënyrë për të përfituar nga “turma” e taksive që prisnin pasagjerët në aeroport për orë të tëra. Sipas Bloomberg, ata punuan me hakerat rusë për të shkelur sistemin dhe për një tarifë prej 10 dollarësh i shtynë shoferët në radhën e përparme.

Dy burrat, Daniel Abayev dhe Peter Leyman, u arrestuan ditën e djeshme pasi akuzohen për akses të paligjshëm në sistemin kompjuterik nga nëntori 2019 deri në nëntor 2020.

Prokurorët thanë se ata kanë punuar me shtetas rusë për të fituar akses nëpërmjet metodave të ndryshme, duke i dhënë ryshfet një punonjësi për të futur një “flash drive” në kompjuterë që i lejoi ata të hynin në sistem nëpërmjet Wifi. Më pas ata përdorën aksesin për të lëvizur taksitë në pjesën e përparme të linjës për 10 dollarë secila, duke i lejuar shoferët të anashkalonin një linjë që kërkonte orë të tëra pritjeje.

Plani u shpërnda me SMS tek shoferët përmes bisedave të mëdha në grup, duke lejuar deri në 1000 udhëtime ekspres në ditë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts