Hakmarrja e Rusisë/ Sanksione ndaj 398 anëtarëve të Kongresit amerikan

Rusia tha të mërkurën se kishte vendosur sanksione ndaj 398 anëtarëve të Kongresit të SHBA në shenjë hakmarrjeje ndaj Uashingtonit që kishte vënë në listën e zezë qindra ligjvënës rusë muajin e kaluar.

“Sanksionet pasqyrë” të Moskës përfshijnë “udhëheqjen dhe kryetarët e komiteteve të dhomës së ulët të Kongresit të SHBA”, tha ministria e jashtme ruse në një deklaratë.

Departamenti i Thesarit i SHBA-së më 24 mars njoftoi sanksione kundër 328 anëtarëve të Dumës Shtetërore Ruse me 450 vende – niveli më i ulët i Parlamentit rus me dy nivele.

“Njoftimet e mëtejshme të kundërmasave ruse janë planifikuar në të ardhmen e afërt”, duke përfshirë shtimin e më shumë amerikanëve në listën e sanksionuar, tha Moska në deklaratën e së mërkurës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts