Hakmerret SHBA, sulmon me dron xhihadistët

10:48 28/08/2021

Sulmi me dron i merr jetën organizatorit të ISIS

Situata nĂ« Kabul vijon tĂ« jetĂ« shqetĂ«suese dhe ashtu sikundĂ«r ishte paralajmĂ«ruar mĂ« herĂ«t, SHBA Ă«shtĂ«  hakmarrĂ« pas sulmeve terroriste qĂ« ndodhĂ«n ditĂ« mĂ« parĂ«.

Shtetet e Bashkuara tĂ«  AmerikĂ«s kanĂ« kryer njĂ« sulm me dron nĂ« Afganistan dhe kanĂ« vrarĂ« njĂ«  organizator pĂ«r degĂ«n afgane tĂ« grupit Shteti Islamik.

Anëtari i dyshuar i grupit IS-K ështe shënjestruar në provincën Nangahar, raporton BBC.

“Informacionet paraprake tregojnë se ne e kemi vrarë objektivin. Me sa dimë, nuk ka viktima civile”, tha ushtria amerikane përmes një deklarate.

Presidenti amerikan, Joe Biden pas sulmeve nĂ« Kabul, ku humbĂ«n jetĂ«n 13 ushtarĂ« amerikanĂ« dhe rreth 180 civilĂ« afganĂ«, u betua se SHBA do tĂ« kundĂ«rsulmonte. “Ne nuk do tĂ« falim. Ne nuk do tĂ« harrojmĂ«. Ne do t’iu ndjekim dhe do ta paguani kĂ«të”, tha Biden pas sulmit. Rreth 5,000 trupa amerikane janĂ« akoma nĂ« aeroportin e Kabulit nĂ« pĂ«rpjekje tĂ« dĂ«shpĂ«ruar pĂ«r tĂ«  larguar qytetarĂ« tĂ« tjerĂ« afganĂ«.

IS-K, ose provinca Khorasan e Shtetit Islamik, është grupi më ekstrem dhe më i dhunshëm nga të gjitha grupet militante xhihadiste në Afganistan.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.