“Hamë vetëm një vakt në ditë. Të gjithë fëmijët janë të uritur”, drama e familjeve palestineze në Gaza ndërsa lufta intensifikohet

“Hamë vetëm një vakt në ditë. Të gjithë fëmijët janë të uritur”, drama e familjeve palestineze në Gaza ndërsa lufta intensifikohet

Ndërsa lufta hyn në muajin e tretë, tanket izraelite po përparojnë në qendrën e qytetit të Khan Younis, qytetin e lindjes së komandantit të përgjithshëm të krahut ushtarak të Hamasit, Mohammed Dief dhe liderit të lëvizjes Yahya Sinwar, për të cilin Izraeli beson se është organizatori i sulmit të 7 tetorit. Luftimet në veri po përqendrohen në një bastion tjetër të Hamasit, Jabalia, dhe lagjet e qytetit të Gazës, Zaytoun, Shejaiya, Al-Daraj dhe Al-Tuffah.

Lufta ka hyrë në fazën më të rëndësishme dhe komplekse, pasi tanket i afrohen tre bastioneve më të rëndësishme të Hamasit (Khan Younis, Jabalia dhe Shuja’iya). Shumë besojnë se Hamasi ka më shumë forcë ushtarake atje dhe do të jetë më në gjendje të përballet me trupat izraelite në bastionet e tyre. Qindra mijëra civilë ende jetojnë në ato zona dhe mundësia e më shumë viktimave civile është shumë e lartë.

Situata humanitare është një katastrofë. Shumica e mallrave bazë nuk janë në dispozicion dhe shumica e ujit të konsumuar nuk është ujë i pijshëm.

Neven Hassan, nënë e pesë fëmijëve, më tha: “Ne hamë një vakt në ditë – kryesisht një copë bukë dhe fasule të konservuara. “Nuk gjej qumësht për fëmijën tim gjashtë muajsh, të gjitha vajzat dhe djali im janë të sëmurë, pinë ujë të papastër dhe nuk gjejmë asnjë batanije për të përballuar motin e ftohtë”.

Ajo tha se rënia e mprehtë e temperaturave e bën më të vështirë, pasi shumica e popullsisë jeton në tenda primitive dhe nuk ka veshje të përshtatshme apo strehim të përshtatshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts