Hapen universitetet afgane, femrat ndahen nga bashkëmoshatarët e tyre meshkuj me perde ose dërrasa në mes të klasës

Studentët në të gjithë Afganistanin kanë filluar të kthehen në universitet për herë të parë që kur talibanët hynë në pushtet, dhe në disa raste femrat janë ndarë nga bashkëmoshatarët e tyre meshkuj me perde ose dërrasa në mes të klasës.

Ajo që ndodh në universitete dhe shkolla në të gjithë vendin po shikohet nga afër nga fuqitë e huaja, të cilat duan që lëvizja militante islamike të respektojë të drejtat e grave në këmbim të ndihmës vitale dhe angazhimit diplomatik.

Kur sundoi për herë të fundit nga 1996-2001, grupi ndaloi vajzat të shkonin në shkollë dhe në  punë.

Pavarësisht garancive javët e fundit se të drejtat e grave do të respektoheshin në përputhje me ligjin islam, është e paqartë se çfarë do të thotë kjo në praktikë.

Mësuesit dhe studentët në universitetet në qytetet më të mëdha të Afganistanit – Kabul, Kandahar dhe Herat – i thanë Reuters se studentët femra ndaheshin në klasë, mësonin veçmas ose kufizoheshin në pjesë të caktuara të kampusit.

“Vendosja e perdeve nuk është e pranueshme,” tha Anjila, një studente 21-vjeçare në Universitetin e Kabulit, e cila u kthye për të gjetur klasën e saj të ndarë.

“Unë me të vërtetë u ndjeva keq kur hyra në klasë. Ne gradualisht po kthehemi në 20 vjet më parë.”

Edhe para se talibanët të merrnin Afganistanin, Anjila tha se studentët ishin ulur veçmas nga meshkujt. Por klasat nuk ishin të ndara fizikisht.

Një dokument që përshkruan udhëzimet për rifillimin e mësimit në klasës, renditën masa të tilla si mbajtja e detyrueshme e hixhabëve dhe hyrje të veçanta për studentet femra.

Gjithashtu thuhet se mësueset femra duhet të punësohen për të mësuar nxënëset femra, dhe se femrat duhet të mësohen veçmas ose, në klasa më të vogla të ndara me një perde.

Ishte e paqartë nëse dokumenti, i parë nga Reuters, përfaqësonte politikën zyrtare të talibanëve. Zëdhënësi i grupit nuk komentoi menjëherë dokumentin, fotografitë e klasave të ndara ose mënyrën se si do të drejtoheshin universitetet.

Talibanët thanë javën e kaluar se shkollimi duhet të rifillojë, por që meshkujt dhe femrat duhet të ndahen.

Një zyrtar i lartë taliban i tha Reuters se klasat e ndara me perde janë “plotësisht të pranueshme” dhe se duke pasur parasysh “burimet dhe fuqinë njerëzore të kufizuar të Afganistanit” ishte më mirë të “kishte të njëjtin mësues që jep mësim në të dy anët e një klase”.

O3ucu4m4anl3feoftlk7tsa444

Fotografitë e shpërndara nga Universiteti Avicenna në Kabul, tregojnë një perde gri që zbret në qendër të klasës, me studentet femra të veshura me rroba të gjata dhe mbulesa koke, por fytyrat e tyre të dukshme.

Disa mësues thanë se kishte pasiguri se cilat rregulla do të vendoseshin nga talibanët, të cilët ende nuk kanë formuar një qeveri, pasi kapën Kabulin me një goditje të zemëruar.

Rikthimi i tyre në pushtet ka alarmuar disa gra, të cilat kanë frikë se do të humbasin të drejtat për të cilat kanë luftuar në dy dekadat e fundit.

Një profesor i gazetarisë në Universitetin Herat në perëndim të vendit i tha Reuters se ai vendosi ta ndante klasën e tij një orëshe në dy gjysma, së pari duke mësuar femrat dhe më pas meshkujt.

Nga 120 studentë të regjistruar për kursin e tij, më pak se një e katërta u paraqit në shkollë të hënën. Një numër studentësh dhe mësuesish janë larguar nga vendi dhe fati i sektorit të medias private në lulëzim të vendit papritmas është vënë në dyshim.

“Studentët ishin shumë nervozë sot,” tha ai. “Unë u thashë atyre që të vazhdojnë të vijnë dhe të vazhdojnë studimet dhe në ditët në vijim qeveria e re do të vendosë rregullat.”

Sher Azam, një mësues 37-vjeçar në një universitet privat në Kabul, tha se instituti i tij u kishte dhënë mësuesve mundësinë për të mbajtur klasa të veçanta për burra dhe gra, ose për të ndarë klasat me perde dhe dërrasa.

Por ai ishte i shqetësuar se sa studentë do të ktheheshin, duke pasur parasysh krizën ekonomike që ka sjellë fitoren e talibanëve.

“Nuk e di sa nxënës do të kthehen në shkollë, sepse ka probleme financiare dhe disa studentë vijnë nga familje që kanë humbur punën”.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.