Hapet zjarr drejt turmave në aeroport

19:30 21/08/2021

Trupat afganë gjuajnë në ajër dhe drejt civilëve

Forcat speciale afgane qĂ«lluan me armĂ« pĂ«r tĂ« parandaluar hyrjen e turmave nĂ« aeroportin e Kabulit. Videoja e dĂ«shmitarĂ«ve okularĂ« e tregon trupat afgane qĂ« gjuajnĂ« nĂ« ajĂ«r dhe drejt civilĂ«ve, pĂ«rfshirĂ« fĂ«mijĂ«t, pĂ«r t’i shpĂ«rndarĂ« ata qe ndodhen jashtĂ« aeroportit ndĂ«rkombĂ«tar Hamid Karzai.

Deri tani 600 anĂ«tarĂ« tĂ« forcave afgane tĂ« sigurisĂ« kanĂ« ndihmuar trupat amerikane tĂ« sigurojnĂ« sigurinĂ« nĂ« aeroportin e Kabulit, skena e pĂ«rpjekjeve kaotike tĂ« evakuimit, edhe pse ushtria dhe qeveria e Afganistanit janĂ« shpĂ«rbĂ«rĂ«. Gjeneralmajori i ushtrisĂ« William Taylor, me Shtabin e PĂ«rbashkĂ«t tĂ« UshtrisĂ« Amerikane, tha se forcat afgane tĂ« sigurisĂ« kombĂ«tare ishin nĂ« aeroport “duke na ndihmuar me atĂ« siguri”.

I pyetur nëse ky personel afgan i sigurisë do të evakuohej gjithashtu nga Afganistani, zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se është në dorën e tyre për të vendosur.

Rreth 12,000 të huaj dhe afganë që punojnë për ambasada dhe grupe ndihmash ndërkombëtare janë evakuuar nga aeroporti i Kabulit që kur kryengritësit talebanë morën Kabulin.

Të paktën 12 persona janë vrarë në dhe përreth aeroportit që nga e diela, kanë thënë zyrtarët e NATO-s.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *