Harris dhe Macron kërkojnë të rregullojnë lidhjet Francë-SHBA

Zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris dhe presidenti francez Emmanuel Macron ranë dakord të mërkurën mbi rëndësinë e lidhjeve “absolutisht kritike” Francë-SHBA, të etur për të projektuar unitetin pas një stuhie diplomatike të shkaktuar nga një kontratë e hequr australiane për nëndetëset.

Macron mbeti i tërbuar në shtator kur Australia hoqi dorë nga një marrëveshje për të blerë nëndetëse nga Franca në favor të versioneve me energji bërthamore nga SHBA, një marrëveshje e cila ishte negociuar në fshehtësi.

Pas javësh zemërimi në Paris, Macron zhvilloi bisedime ballë për ballë me presidentin amerikan Joe Biden në Romë më 29 tetor.

“Më duhet të them se patëm një takim të frytshëm në Romë disa ditë më parë me Presidentin Biden, i cili hapi rrugën për javët, muajt dhe, duhet të them, vitet e ardhshme”, tha Macron për Harris.

Përballë njëri-tjetrit mbi një tavolinë në Pallatin Elysee në kryeqytetin francez, Macron falënderoi ngrohtësisht Harrisin për praninë e saj për katër ditë në Paris – një udhëtim i gjatë i faturuar si një stërvitje për rregullimin e gardhit në Uashington.

“Ne ndajmë mendimin se jemi në fillimin e një epoke të re. Bashkëpunimi ynë është absolutisht kritik për këtë epokë,” shtoi Macron në anglisht, me zërin e tij të prekur nga një dhimbje fyti.

Komenti i fundit për “bashkëpunimin” ishte një kujtesë e dëshirës së Francës për të punuar ngushtë me Shtetet e Bashkuara në një sërë çështjesh nga ndryshimet klimatike në rajonin Indo-Paqësor, ku ngritja e Kinës është një shkak i një shqetësimi reciprok.

Zyrtarët francezë kanë përshkruar ndjenjën e tyre të tradhtisë për marrëveshjen e nëndetëseve, e cila u quajt një “thikë pas shpine” dhe u pa si një pengesë për përpjekjet për të rindërtuar lidhjet pas vitesh tensioni nën ish-presidentin Donald Trump.

“Unë besoj, dhe ne ndajmë këtë besim, se jemi në fillimin e një epoke të re e cila na paraqet shumë sfida, por edhe shumë mundësi”, i tha Harris Macronit, duke shtuar se “kur Franca dhe Shtetet e Bashkuara kanë punuar për sfidat dhe mundësitë në të kaluarën kemi gjetur gjithmonë sukses të madh”.

“Duke u bazuar në bisedën e shkëlqyer që ju dhe presidenti Biden patët, mezi pres ditët e ardhshme ku do të vazhdojmë të punojmë së bashku dhe të rinovojmë fokusin që kemi pasur gjithmonë te partneriteti”, shtoi Harris.

Biden kishte kërkuar gjithashtu të korrigjonte mosmarrëveshjen e nëndetëseve në takimin e tij me Macron muajin e kaluar, duke i thënë liderit francez se qeveria e tij kishte qenë “e ngathët” në mënyrën se si siguroi marrëveshjen e nëndetëseve me Australinë në partneritet me Britaninë.

Franca tërhoqi përkohësisht ambasadorët e saj në Uashington dhe Canberra pas shpalljes së marrëveshjes më 15 shtator.

Zemërimi në Paris erdhi jo vetëm nga humbja e marrëveshjes — me vlerë 50 miliardë dollarë australianë (31 miliardë euro, 36.5 miliardë dollarë) në 2016 — por edhe nga shkatërrimi i një aleance që ajo e shihte si një gur themeli të strategjisë së saj të sigurisë Indo-Paqësorit .

Harris është planifikuar gjithashtu të marrë pjesë në një forum paqeje me liderë të tjerë botërorë të enjten dhe një konferencë ndërkombëtare për Libinë të premten.

Ajo tha se bisedimet me Macron do t’i shihnin ata të diskutonin për pandeminë Covid-19, kërkimin shkencor, hapësirën, ndryshimin e klimës dhe ekonominë globale.

Gjatë një turneu të martën në Institutin e famshëm Pasteur në Paris, ku nëna e Harris kreu kërkime për kancerin në vitet 1980, zëvendëspresidenti u pyet për vështirësitë e fundit në lidhjet franko-amerikane.

Ajo e krahasoi politikën me kërkimin shkencor, si dhe gatimin, dhe sugjeroi se kjo përfshinte një kërkim të vazhdueshëm për përmirësim.

“Do të ketë defekte dhe do të ketë gabime”, tha ajo. “Nëse nuk e bëni të njëjtin gabim dy herë, ky është një proces i mirë dhe ne duhet ta inkurajojmë atë.”

Ndërsa mbërriti të martën, ajo tha se “po priste shumë, shumë ditë diskutimesh produktive që përforconin forcën e marrëdhënies sonë”.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *