Harrojini avokadon dhe boronicat, ky është superushqimi për vitin 2024

harrojini avokadon dhe boronicat ky eshte superushqimi per vitin 2024

Lakra është një hit gastronomik dhe ushqyes që ka zëvendësuar lakrat e Brukselit si një superushqim i ri. Duke shfletuar kanalet e kuzhinës në mediat sociale, do të hasni në video të panumërta të shefave të kuzhinës nga e gjithë bota që lavdërojnë lakrën si një perime jashtëzakonisht të gjithanshme.

Lakra është shumë e pasur me lëndë ushqyese. Ai përmban fibra vegjetale, gjysmën e nevojës ditore për vitaminë K, një të tretën e kërkesës për vitaminë C dhe dhjetë për qind të kërkesës ditore për folat. Kjo perime me gjethe përmban gjithashtu gjurmë mangani, vitaminë B6, kalcium, kalium, vitaminë A, hekur dhe riboflavinë.

Lakra i përket familjes së lakrës së bashku me brokolin, lulelakrën dhe lakër jeshile. Të gjitha ato përmbajnë përbërës që luftojnë kancerin dhe kanë fuqinë për të kontrolluar inflamacionin dhe për të zvogëluar rrezikun e problemeve të zemrës.

harrojini avokadon dhe boronicat ky eshte superushqimi per vitin 2024

Dhe ndryshe nga disa ushqime të tjera që kanë një reputacion të superushqimit, si avokado apo boronica, lakra është jashtëzakonisht e dobishme. Një kilogram lakër e re në markete është 20 deri në 30 lekë, dhe çmimi i saj në markete është edhe më i lirë se kaq.

Sipas ChefIQ, “lakra ndonjëherë mund të ketë një reputacion të keq”, kryesisht sepse mund të lëshojë një erë të pakëndshme squfuri kur gatuhet shumë.

“Megjithatë, kur përgatiten siç duhet, këto perime mund t’i shtojnë pasuri pjatave tuaja,” vënë në dukje ata.

Përveç reduktimit të inflamacionit, lakra përmban edhe antocianina të shëndetshme për zemrën, të cilat i përkasin familjes së flavonoideve. Një studim i vitit 2013 i botuar në revistën Circulation që përfshin 93,600 gra zbuloi se ato që konsumonin më shumë ushqime të pasura me anthocianinë kishin një rrezik më të ulët të sulmit në zemër. Gjithashtu, fibrat ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq.

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts