Harta/ Lufta për Çernobilin, çfarë po ndodh në zonën që frikëson gjithë Europën

Një betejë e ashpër po zhvillohet në zonën e ndaluar bërthamore të Çernobilit sonte pasi trupat ruse hynë në Ukrainë nga Bjellorusia.

Rojet e sigurisë u kundërpërgjigjën pasi zyrtarët paralajmëruan se një goditje e drejtpërdrejtë në depot e mbeturinave mund të përhapte një re pluhuri radioaktiv në të gjithë Evropën.
Raportet vetëm pas orës 19:00 me orën e Ukrainës pretenduan se forcat ruse kishin marrë peng punëtorët në ish-centralin bërthamor.

Një këshilltar i presidentit ukrainas, Mykhailo Poldoliak, u tha gazetarëve: “Pas një beteje të ashpër, kontrolli ynë mbi vendndodhjen e Çernobilit humbi.

“Gjendja e ish termocentralit bërthamor të Çernobilit, izolimit dhe objekteve të depozitimit të mbetjeve bërthamore nuk dihet.” Duke e quajtur sulmin e forcave ruse të “pa kuptimtë”, ai shtoi: “Është e pamundur të thuhet se Çernobili është i sigurt”.

Zyra e Presidentit paralajmëroi se kjo lëvizje e Rusisë është “një nga kërcënimet më serioze për Evropën sot”, pasi trupat ruse mund të përgatiten të provokojnë termocentralin bërthamor ose “të përdorin dëmet e shkaktuara gjatë sulmit për të fajësuar Ukrainën”.

Harta
Harta

Ministria e Jashtme e Ukrainës tha se sulmi rus “mund të shkaktojë një tjetër fatkeqësi ekologjike”. Çernobili “mund të ndodhë përsëri në 2022” nëse lufta vazhdon, tha ai. Pas lajmit, presidenti amerikan Joe Biden bëri një fjalim televiziv, duke akuzuar Putinin për fillimin e një lufte në Evropë.

“Putini është agresori. Putini zgjodhi këtë luftë,” tha ai. Dhe tani ai dhe vendi i tij do të bartin pasojat. Ministri i Shëndetësisë i Ukrainës thotë se 57 persona janë vrarë si rezultat i pushtimit rus, me 169 të tjerë të plagosur.

Ajo vjen pasi trupat e Vladimir Putinit hynë në të njëjtën kohë në Ukrainë nga veriu, lindja dhe jugu pas një sulmi me raketa.
Çernobili shtrihet 80 milje në veri të Kievit në një rrugë strategjike për në kryeqytet nga Bjellorusia, shteti kukull i Putinit, ku ai ka vendosur 30,000 trupa.

Ushtarët thuhej se po luftonin afër sarkofagut gjigant të vulosur në reaktorin që shpërtheu në fatkeqësinë më të keqe bërthamore në botë në 1986.
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se forcat pushtuese ruse po përpiqeshin të kapnin vendin bërthamor famëkeq.
Ai tha: Mbrojtësit tanë po japin jetën që të mos përsëritet tragjedia e vitit 1986.

Zelenskyy shtoi se sulmi rus në Çernobil ishte “një shpallje lufte për të gjithë Evropën”.
Vendi strehon gjithashtu mbetje bërthamore dhe zyrtarët shprehën hapur frikën se predhat e artilerisë ruse mund të shkaktojnë një rrjedhje katastrofike.
Anton Gerashchenko, një këshilltar i Ministrit të Brendshëm, tha se trupat pushtuese hynë në zonën e e ndaluar falë hapësirave që u ka krijuar Bjellorusia.
Ai shtoi: “Nëse sulmet e artilerisë së pushtuesve shkatërrojnë objektin e magazinimit të mbetjeve bërthamore, pluhuri radioaktiv mund të mbulojë territoret e Ukrainës, Bjellorusisë dhe BE-së”.

Shpërthimi dhe zjarri i reaktorit të prillit 1986 vrau të paktën 31 persona dhe shpërtheu një re të madhe grimcash radioaktive në ajër.
Shpërtheu në të gjithë Evropën dhe ra si shi mbi mijëra kilometra katrorë.

Një pjesë e madhe e Çernobilit është e ndaluar për tu vizituar, ku njerëzit mund të kalojnë vetëm për pak momente për të shmangur doza të larta rrezatimi.
Muajin e kaluar Ukraina dërgoi përforcime në zonë për shkak të frikës se Çernobili mund të vihej në shënjestër të Putinit.

Pushtimi erdhi në orët e para të ditës së sotme, ndërsa shpërthimet e raketave tronditën Kievin dhe 24 qytete të tjera.
Një valë e dytë pasoi disa orë më vonë, ndërsa një video dramatike tregoi një tufë helikopterësh Mi-8 dhe Ka-52 që godisnin një aeroport afër kryeqytetit.
Ajo u pasua nga një betejë tokësore.

Sonte u pretendua se 18 avionë transportues rusë Il-76 ishin nisur nga Rusia me destinacion Kievin. Kishte frikë se ata mund të mbanin parashutistë për një sulm rrufe për të kapur kryeqytetin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com