Heiko Maas: Nuk ka asnjë alternativë për bisedime me talebanët, regjimi i tyre nuk do të njihet

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha sot nga Doha se nuk ka absolutisht asnjë alternative për bisedimet me talebanët, lëvizjen islamike që ka marrë pushtetin në Afganistan .

“Ne nuk po shikojmë çështje të njohjes formale (të regjimit të ri afgan), por duam të zgjidhim problemet ekzistuese,” shtoi Maas duke iu referuar popullit afgan, shtetasve gjermanë ende në vend dhe afganëve që punojnë për agjencitë gjermane.

Sipas Sekretarit të Brendshëm Horst Seehofer , ndikimi i mundshëm i zhvillimeve në Afganistan mbi numrin e refugjatëve rrit shanset për të reformuar politikën e BE -së për azilin.

“Unë mendoj se kuptimi se është mirë të kesh një politikë të përbashkët të azilit në Evropë po rritet nga java. Unë besoj se kjo do të ndodhë këtë vit deri në vitin e ardhshëm”- tha politikani kristian socialist (CSU) pas një takimi special të Bashkimit Evropian që shqyrtoi situatën në Afganistan. Zeehofer, megjithatë, nuk tha se si mund të zgjidhej ky mosmarrëveshje.

Vitet e fundit, të gjitha përpjekjet për të reformuar politikën evropiane të azilit dhe imigracionit kanë dështuar në mënyrë të përsëritur. Pika kryesore e mosmarrëveshjes ka qenë gjithmonë pyetja nëse ata që kërkojnë mbrojtje në situata krize duhet t’i ndahen Shteteve Anëtare përmes kuotave . Rregullat aktuale të Dublinit përcaktojnë se, si rregull, shteti anëtar i BE -së në territorin e të cilit personi që kërkon mbrojtje hyn së pari në territorin evropian është përgjegjës për aplikimin për azil.

Kjo i vë një barrë të veçantë vendeve në kufijtë e jashtëm jugorë të BE -së, si Greqia dhe ItaliaMe Këto vende kanë kërkuar prej kohësh për më shumë mbështetje dhe shpërndarje të detyrueshme të emigrantëve midis vendeve të tjera. Nga ana tjetër, vende të tilla si Austria , Hungaria , Republika Çeke dhe Polonia refuzojnë kategorikisht ndarjen e detyrueshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *