‘Hëna e Përgjakur’, në natën mes 15 dhe 16 majit eklipsi total

Hëna po përgatitet të vishet me të kuqe. Në natën mes 15 dhe 16 majit do të jetë eklipsin total i saj, e ashtuquajtura “Hëna e Kuqe”.
Fenomeni do të jetë i dukshëm edhe nga Italia, por vetëm për pjesën e parë, sepse kulmi, në fakt, për fat të keq do të jetë në agim, kur Hëna perëndon dhe për këtë arsye nuk do të jetë e vëzhgueshme.

Ndërkohë, Unioni Italian i Astrofilëve (Uai) organizon një aktivitet në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Astrofizikës (Inaf) me fillim nga ora 21:00 e së dielës 15 maj, e cila do të transmetohet drejtpërdrejt.

Shikimi i eklipsit është ende i mundur, me kusht që të hiqni dorë nga gjumi. Ngjarja në fakt transmetohet drejtpërdrejt nga Projekti i Teleskopit Virtual, me imazhe nga Roma dhe Amerika, duke filluar nga ora 03.32 me orën italiane, që është momenti në të cilin Hëna do të fillojë të hyjë në konin e gjysmënumbrës të krijuar nga Toka që kalon tranzit përballë diellit.

Gjatë kësaj faze, por edhe në një fazë të pjesshme të avancuar, hëna merr ngjyrën karakteristike që i jep emrin fenomenit, kjo për faktin se në atë moment atmosfera e tokës drejton pjesën e kuqe të spektrit elektromagnetik drejt satelitit.

E njëjta ngjyrë e kuqe do të ishte e dukshme edhe nëse do ta shikonim eklipsin nga Hëna në vend të Tokës.

Kur Hëna të jetë plotësisht brenda konit të hijes, faza totale do të fillojë në orën 05.29 me orën italiane, e cila do të arrijë maksimumin në orën 06.11. Megjithatë, më 16 maj sateliti ynë do të vendoset në orën 05.51, rreth 20 minuta pas fillimit të totalit dhe 20 minuta para kulmit, kështu që do të jetë e mundur të ndiqet pak më pak se gjysmën e të gjithë fenomenit.
Eklipsi i plotë do të jetë i dukshëm me sy të lirë, edhe pa ndihmën e dylbive apo teleskopit. Për këtë rast, sateliti ynë do të jetë afër distancës minimale nga Toka.

Viti 2022 do të na ofrojë edhe një eklips të dytë, më 8 nëntor.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts