“Hero i mendimit shqiptar”/ Kryeministri Rama uron për 85-vjetorin e lindjes Profesor Rexhep Qosen, publikon dokumentarin për të


Kryeministri Edi Rama ka uruar për 85-vjetorin e lindjes, profesorin dhe akademikun e njohur, Rexhep Qosja.

rama-qosja

Kreu i qeverisë ka publikuar në Facebook një dokumentuar për Qosen, ndërsa shkruan:

“Përulësisht i uroj edhe 100 një heroi të mendimit shqiptar, Profesor Rexhep Qosjes”

Profesor Rexhep Qosja, feston sot 85 vjetorin e lindjes, ndërsa ndër vite, vlerësohet dhe nderohet për kontributin që i ka dhënë letërsisë shqipe.

KUSH ESHTE REXHEP QOSJA

Rexhep Qosja, u lind në Vuthaj. Katër klasat e para të fillores i kreu në Vuthaj, kurse gjysmëmaturën në Guci. Më 1959 mbaroi Shkollën Normale në Prishtinë, ndërsa më 1960 u regjistrua në Degën e Gjuhës dhe të Letërsisë Shqipe të Fakultetit Filozofik të Universitetit të Prishtinës, ku u diplomua më 1964.

Tri vite më vonë, Qosja u pranua asistent në Institutin Albanologjik të Prishtinës dhe gjatë viteve 1967/68 specializoi shkencën e le¬tërsisë në studimet e shkallës së tretë në Fakultetin Filologjik të Universitetit të Beogradit. Më 1969 u zgjodh bashkëpunëtor shkencor i Institutit Albanologjik të Prishtinës. Në vitin 1971 Rexhep Qosja mbrojti tezën e doktoratës mbi jetën dhe krijimtarinë e Asdrenit me punimin “Asdreni, jeta dhe vepra e tij” në studimet e tij pasuniversitare në Universitetin e Beogradit.

Pas doktorimit, më 1972, u zgjodh, një herë bashkëpunëtor i lartë e pastaj, këshilltar shkencor në Institutin Albanologjik. Pas ndryshimeve politike më 1990 në Shqipëri, Qosja u bë ndër kritikët më të zëshëm të kulturës dhe elitës politike.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *