Hipopotamët infektohen me koronavirus në një kopsht zoologjik të Belgjikës

Dy hipopotam në një kopsht zoologjik në Belgjikë janë testuar pozitivë për COVID-19 dhe janë në izolim, njoftoi institucioni, duke thënë se ishte hera e parë që virusi ishte shfaqur në speciet e kafshëve.

Laboratori Kombëtar Veterinar belg ka konfirmuar se në kopshtin zoologjik të Antwerp, hipopotami 14-vjeçar Imani dhe 41-vjeçari Hermien, janë infektuar me koronavirus.

Nuk është e qartë se si u infektuan. Të dyja kafshët janë mirë, përveç që u rrjedhin shumë hundët, raporton dw. Të gjitha kafshët në kopshtin zoologjik u testuan për COVID-19 dhe nuk u gjet asnjë rast infektimi.

Zona ku ndodhen hipopotamët është e mbyllur për vizitorët dhe do të rihapet kur kafshët të rezultojnë negativ për virus.

Rojet e tyre janë të gjithë negativë për virusin dhe duhet të mbajnë maska dhe syze sigurie, të dezinfektojnë këpucët përpara se t’u afrohen kafshëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.