Hiqen nga Youtube 1 milion video rreth Covid-it

12:36 26/08/2021

Kompania: Në mes të një pandemie globale duhet të ndalojmë infomacionet e rreme

QĂ« nga fillimi i pandemise YouTube ka hequr mĂ« shumĂ« se njĂ« milion video qĂ« pĂ«rmbanin “dezinformacion tĂ« rrezikshĂ«m mbi koronavirusin”.

Deklarata vjen ndĂ«rsa platformat e medias sociale po kritikohen nga udhĂ«heqĂ«s politikĂ« se kanĂ« dĂ«shtuar tĂ« ndalin pĂ«rhapjen e informacionit tĂ« rreme e tĂ« dĂ«mshĂ«m nĂ« lidhje me virusin e tema tĂ« tjera. YouTube tha nĂ« njĂ« postim nĂ« blog se e ka mbĂ«shtetur vendimin tek “qĂ«ndrimet pĂ«r tĂ« cilat bien dakord ekspertĂ«t e organizatave shĂ«ndetĂ«sore”, pĂ«rfshirĂ« Qendrat Amerikane pĂ«r Kontrollin e SĂ«mundjeve si dhe Organizata BotĂ«rore e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, por vuri nĂ« dukje se nĂ« disa raste, “dezinformatat janĂ« mĂ« pak tĂ« qarta tĂ« kuptohen”, me daljen e fakteve tĂ« reja.

“Politikat tona pĂ«rqendrohen nĂ« heqjen e çdo videoje qĂ« mund tĂ« çojĂ« drejtpĂ«rdrejt nĂ« dĂ«mtim tĂ« botĂ«s reale“, shkruante shefi i platformĂ«s Neal Mohan.

“QĂ« nga Shkurti i vitit 2020, ne kemi hequr mbi njĂ« milion video me informacion tĂ« rrezikshĂ«m mbi koronavirusin, sikurse ato tĂ« lidhura me kura tĂ« rreme ose pretendime se ai (COVID-19) eshtĂ« njĂ« mashtrim“, tha ai. “NĂ« mes tĂ« njĂ« pandemie globale, tĂ« gjithĂ« duhet tĂ« jenĂ« tĂ« armatosur me informacionin mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« dispozicion pĂ«r tĂ« garantuar sigurinĂ« tonĂ« e tĂ« familjes“.

Ndërkohë kompania njoftoi gjithashtu se po punonte për të përshpejtuar procesin për heqjen e videove te tjera rreth koronavirusit.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.