“Historia e qeverisjes së Merkel është mbresëlënëse”/ Scholz: Suksesi i SPD mund të bëhet një model për Social Demokracinë Evropiane

Kreu i SPD dhe fituesi i zgjedhjeve për kancelar në Gjermani Olaf Scholz ka dhënë intervistën e tij të parë pas të dielës. Ai tha për “Der Spiegel” se suksesi i SPD mund të jetë një model për partitë e tjera Social Demokratike Evropiane. Ai ishte optimist se një koalicion me të Gjelbrit dhe Liberalët mund të ketë sukses.

” Suksesi ynë do të frymëzojë parti të tjera socialdemokrate në Evropë dhe më gjerë. Nëse arrijmë të forcojmë kohezionin e shoqërisë në Gjermani dhe të menaxhojmë modernizimin e ardhshëm teknologjik, të tjerët do ta provojnë atë. SPD kaloi një proces të gjatë riorientimi. Gjermania duhet të guxojë të fillojë nga e para, të hedhë themelet teknologjike dhe industriale për të ardhmen. Partitë e suksesshme Social Demokratike nuk besojnë (të them kështu) se jeta ishte më e mirë më parë. SPD ka qenë gjithmonë një parti që ka ndjekur përparimin teknologjik. Në të njëjtën kohë, megjithatë, respekti reciprok duhet të luajë edhe një herë një rol të rëndësishëm në shoqëri. Si mund të parandalohet ndarja sociale? Si mund të njihet çdo performancë profesionale dhe si mundet që çdo arritje e jetës të gjejë të njëjtën njohje në shoqëri? Detyra jonë në vendet e pasura është të gjejmë një përgjigje për këto pyetje. Unë jam optimist se një koalicion mund të ketë sukses. Gjermanët e bënë Partinë Social Demokratike (SPD), të Gjelbrit dhe Partinë Liberale (FDP) me votat e tyre. Ky është një mesazh për këta të tre se ne tani mund ta bëjmë atë dhe të formojmë një qeveri së bashku. Është e nevojshme që palët të flasin me njëra -tjetrën në mënyrë të barabartë dhe të arrijnë një marrëveshje për të krijuar një koalicion. Kushdo që dëshiron të krijojë një qeveri të përbashkët duhet të ketë besim tek njëri -tjetri, sepse më vonë, ne do të duhet të zgjidhim shumë çështje që nuk mund të parashikoheshin gjatë negociatave për formimin e koalicionit, ” theksoi ai.

I pyetur për qasjet e ndryshme të politikave midis SPD, të Gjelbërve dhe FDP , Solz tha: ” Unë tashmë kam ide specifike se si mund të zgjidhet kjo. Sidoqoftë, bisedimet e koalicionit nuk duhet të zhvillohen përmes mediave. Nuk do të ishte e mençur të flisnim për ndonjë vijë të kuqe tani. Edhe nëse fillojmë nga pozicione të ndryshme fillestare, duhet të ketë pajtim në fund. SPD, të Gjelbrit dhe FDP janë të lidhura me “idenë e përparimit”. Ne kemi qasje të ndryshme, por sigurisht ide të mbivendosura për zbatimin e kësaj ideje. Ekziston një mbivendosje e madhe. Ka shumë çështje që mund të bien dakord .”

Schultz në fund vlerësoi kancelaren Merkel në largim (CDU): ” Zonja Merkel ka një histori mbreslenese qeveritare. Në fund, ne bashkë-qeverisëm me tre nga katër qeveritë e Merkel dhe zbatuam shumë gjëra që ishin të rëndësishme për ne. Si zonja Merkel ashtu edhe unë e dimë se politika kërkon shumë kohë, se ju duhet të ndiqni gjëra që janë të rëndësishme për një kohë të gjatë. Në një vend federal si Gjermania dhe në botë, ju duhet të koordinoni dhe pajtoheni me shumë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *