Historia e saj tronditi botën/ Lindi nën rrënojat e tërmetit, çfarë ka ndodhur me vogëlushen siriane

Ardhja në jetë e vogëlushes ishte në rrethana të jashtëzakonshme, pasi erdhi në jetë poshtë rrënojave të banesës së saj. Kjo është historia e Afraas së vogël, vajza që doli e gjallë pas tërmetit të fuqishëm me magnitudë 7.8 që goditi Sirinë, ndërkohë që nëna e saj nuk mundi të mbijetonte.

Pasi nëna lindi nën rrënoja, shpëtimtarët arritën ta nxjerrin të gjallë foshnjën nga rrënojat e shtëpisë së tyre, e cila kishte ende kordonin e kërthizës.
6 muaj pas kësaj ngjarje tragjike, vajza e vogël jeton e lumtur me dajat e saj, ndërsa gëzon shëndet të plot.
Siç ka deklaruar vetë ai për agjencitë e huaja dhe sipas asaj që transmeton ERT, në fillim ai dhe familja e tij dhe së bashku me Afraan jetonin në një çadër për shkak të tërmetit. Ai vetë ishte në një gjendje shumë të vështirë financiare.

Tani, daja e vogëlushes ka marrë një shtëpi me qira, por nuk është i sigurt nëse do të jetë në gjendje ta përballojë atë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts