Historike/ Bermuda bëhet shteti më i vogël në botë që fiton një medalje të artë në Lojërat Olimpike

Bermuda, një vend me 64 mijë banorë, bëhet shteti më i vogël në botë që fiton një medalje të artë në historinë e Lojërave Olimpike.

Ajo që arriti të shkruajë historinë është 34-vjeçarja britanike Flora Duffy, por që garon Bermuda, vendin mes Amerikës dhe Amerikës së Jugut. Ajo mori medaljen e artë në garën e triathlon (not, vrap, çiklizëm).

Në vitin 1976, në Olimpiadën e Montreal, ky shtet pat fituar një medalje të bronztë në boks me Clarence Hill, por kurrë një medalje të artë. Këtë herë është Duffy ajo që çon Bermudën në majën e podiumit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.