Holanda 226 ditë pa qeveri, rekord i ri

11:56 29/10/2021

Dështojnë bisedimet e partive në vend për të formuar qeverinë e re

Holanda nuk ka arritur ende të formojë qeverinë e re pas më shumë se shtatë muaj pas zgjedhjeve parlamentare.

PartitĂ« kryesore politike nuk kanĂ« arritur tĂ« gjejnĂ« gjuhĂ«n e pĂ«rbashkĂ«t duke sjellĂ« nĂ« kĂ«tĂ« vend njĂ« peisazh politik tĂ« pĂ«rçarĂ«. Kjo e premte shĂ«noi 226 ditĂ« bisedime pĂ«r formimin e qeverisĂ« nĂ« HolandĂ« qĂ« Ă«shtĂ« praktikisht edhe  kohĂ«zgjatja mĂ« e madhe nĂ« historinĂ« e vendit.

KatĂ«r parti janĂ« aktualisht duke negociuar pĂ«r tĂ« vazhduar koalicionin aktual, nĂ«n drejtimin e kryeministrit Mark Rutte. SidoqoftĂ«, ai tha se ”nuk pret njĂ« rezultat tĂ« shpejtĂ«â€. “Ka ende shumĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ«â€, tha ai.

Koalicionet e qeverisĂ« holandeze shpesh kĂ«rkojnĂ« muaj pĂ«r t’u formuar, por bisedimet paszgjedhore tĂ« kĂ«tij viti janĂ« zvarritur mĂ« shumĂ« se zakonisht.

Rekordi i mëparshëm prej 225 ditësh u vendos në vitin 2017, kur politikanët po punonin për të formuar kabinetin e tretë të Ruttes.

Rekordi botëror mbahet nga Belgjika fqinje ku përgjatë viteve 2010-2011, vendit iu deshën 541 ditë për të formuar një qeveri.

Mungesa e njĂ« qeverie plotĂ«sisht funksionale duket se nuk  e ka dĂ«mtuar ekonominĂ« holandeze. Ajo po rimĂ«kĂ«mbet shpejt pas COVID-19 dhe ka njĂ« nga normat mĂ« tĂ« forta tĂ« rritjes ekonomike nĂ« EvropĂ«.

Zgjedhjet e marsit u fituan nga Partia Popullore pĂ«r Liri dhe Demokraci e udhĂ«hequr nga Mark Rutte, i cili Ă«shtĂ« kryeministĂ«r qĂ« nga viti 2010. Por me vetĂ«m 22% tĂ« votave, ai  ka nevojĂ« pĂ«r mbĂ«shtetjen e tĂ« paktĂ«n tre partnerĂ«ve tĂ« rinj pĂ«r tĂ« siguruar njĂ« shumicĂ« nĂ« parlament.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *