Holanda do të shpenzojë deri në 548 milionë dollarë për të mbushur rezervat e gazit për dimrin e ardhshëm

holanda do te shpenzoje deri ne 548 milione dollare per te mbushur rezervat e gazit per dimrin e ardhshem
holanda do te shpenzoje deri ne 548 milione dollare per te mbushur rezervat e gazit per dimrin e ardhshem

Qeveria holandeze pret të shpenzojë deri në 520.5 milionë euro (548.4 milionë dollarë) për të mbushur mjaftueshëm depozitën e gazit në Bergermeer, një nga më të mëdhenjtë në Evropë, në dimrin e 2023/2024.

Kompania energjetike në pronësi të qeverisë EBN do të ngarkohet të mbushë Bergermeer me 1.5 deri në 2 miliardë metra kub (bcm) gaz natyror nëse pjesëmarrësit e tjerë të tregut dështojnë ta bëjnë këtë, dhe nuk do të lëshojë 0.7 bcm gaz që ka depozituar atje këtë vit deri në të paktën tremujorin e parë të 2024.

Bergermeer ka një kapacitet total magazinimi prej 4.1 bcm.

Depot holandeze të gazit janë aktualisht plot 86%, sipas të dhënave të qeverisë, dhe duhet të mbushen për të paktën 90% përsëri deri në fillim të vitit të ardhshëm.

Qeveria tha gjithashtu se do të shqyrtojë opsionet për të ndërtuar dy objekte të reja importi për gazin natyror të lëngshëm (lng) nga viti 2024.

Holanda në fillim të këtij viti rriti ndjeshëm kapacitetin e saj të importit të LNG duke ndërtuar një objekt të ri 8 bcm në veri të vendit. Kjo plotësoi terminalin më të madh Gate në Roterdam, i cili tani funksionon me kapacitet 16 bcm dhe i cili po planifikon një zgjerim të mëtejshëm prej 4 bcm deri në vitin 2025.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts