Holanda ofron 2.6 miliardë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën

Holanda ofron 2.6 miliardë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën
holanda ofron 2 6 miliarde euro ndihme ushtarake per ukrainen

Holanda ka dhënë 550 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën gjatë dy muajve të fundit. Shuma totale e mbështetjes ka arritur në 2.6 miliardë euro.

Qeveria holandeze ka lëshuar një deklaratë për këtë çështje.

“Që nga 3 tetori, Ukraina ka marrë ndihmë ushtarake në vlerë prej gati 550 milionë euro,” thuhet në deklaratë.

Është e rëndësishme që aleatët të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën në luftën e saj kundër pushtuesit rus.

“Edhe Hollanda duhet të vazhdojë të kontribuojë për këtë, ne nuk mund ta lëmë Ukrainën vetëm. Me mbështetjen tonë, ne sigurojmë që Ukraina mund të vazhdojë luftën. Nuk duhet ta humbasë këtë betejë. Kjo ka të bëjë edhe me lirinë dhe sigurinë tonë,” theksoi ministrja holandeze e Mbrojtjes Kajsa Ollongren.

Në veçanti, gjatë dy muajve të fundit, Holanda ka furnizuar Ukrainën me automjete luftarake, sisteme të mbrojtjes ajrore, armë, municion dhe drone. Përveç kësaj, Ukraina ka marrë pajisje për çminim, spitale në terren, tenda dhe pajisje të shumta dhe furnizime mjekësore. Gjithashtu u furnizuan me pjesë këmbimi për pajisje dhe automjete të ndryshme.

Holanda ka rezervuar 2 miliardë euro ndihmë për Ukrainën për vitin 2024.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts